Prasečí chřipka je v Česku. Přivezl ji pilot z USA

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 5. 2009 15:45
Praha - V Česku se objevil první případ prasečí chřipky. Informoval o tom hlavní hygienik Michael Vít.
Foto: Reuters

Virus A/H1N1 objevili odborníci u 29letého muže z Prahy, který v minulých dnech vrátil z New Yorku. Byl tam pracovně: Muž je podle zjištění Aktuálně.cz pilotem Českých aerolinií.

Podle Víta pacient netrpěl "žádnými signifikantními příznaky", pouze se zadýchával.

"Navštívil proto zdravotnické zařízení, kde mu byly odebrány vzorky," dodal šéf hygieniků.

Nemoc pak u muže potvrdily dva testy, dodal Vít.

Muž je podle něj nyní v domácím ošetřování. "Příznaky nebyly závažné," vysvětlil, proč nakažený muž neleží v nemocnici.

"To onemocnění trvá sedm dní. Pevně věřím, že po této době bude zdráv a nebude vylučovat žádné chřipkové partikuly," dodal k předpokládané délce léčení.

Už nyní je bez jakýchkoliv příznaků a podle Víta nehrozí nebezpečí, že by mohl nákazu šířit.

Devět lidí v izolaci

V izolaci skončilo i devět lidí, kteří s nemocným přišli do kontaktu.

Zdravotníci zatím vyšetřili 107 Čechů, u nichž bylo podezření na nákazu.

Až dosud se ale nemoc nepotvrdila u žádného z nich. Nyní je v péči lékařů pět lidí.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy