Prahou pochodovaly dva tisíce nepřizpůsobivých

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 9. 2009 22:15
Praha - Centrum hlavního města zažilo sobotu plnou protestů. Prahou pochodovaly odhadem až dva tisíce mladých lidí, kteří se přidali k takzvanému Týdnu nepřizpůsobivosti.
Nepřizpůsobiví. Snímek z pátku z pražské Stromovky
Nepřizpůsobiví. Snímek z pátku z pražské Stromovky | Foto: Andrej Brabec

Ten zahájili už minulou sobotu squatteři obsazením domu na Albertově. Tuto sobotu se pak konal Karneval plný masek a techna.

Lidé se sešli na Těšnově a odtud před půl pátou večer vyrazili do Klimentské ulice. Nesli transparenty s nápisy "Nepřizpůsobivost je fajn" nebo "Make love, not war". V průvodu byly vidět také anarchistické vlajky.

Po 17:30 se čelo průvodu zastavilo na Staroměstském náměstí. Účastníci happeningu tu zaparkovali několik dodávek. Zněla z nich hudba a mladí lidé kolem aut tančili.

Po asi hodinové zastávce se pak průvod - stále za doprovodu techna - vrátil přes náměstí Republiky zpět na Těšnov, kam už dorazily spíš jen stovky lidí, protože počet přítomných průběžně klesal. Na Těšnově pak akce kolem 22:00 skončila.

Podle mluvčí pražské policie Ivy Knolové bylo na karnevalu asi 1500 až 2000 lidí. Na akci podle ní dohlížela zhruba stovka policistů. Zatím nemuseli zasahovat.

Na průvod policie dohlížela i z vrtulníku, na místě s účastníky hovořili členové antikonfliktního týmu.

All you need is Love

Účastníci happeningu se na Těšnově scházeli od 12:00. Posedávali na lavičkách a pod stromy, popíjeli pivo, víno, burčák a vodku. Někteří kouřili marihuanu.

Ještě před začátkem průvodu zahrál japonský houslista Hiroki Tanaka. Hudební kulisu akce už na Těšnově obstaralo také několik dodávek, kde hrálo techno, a koncert hard rockové kapely.

Noc na Štvanici

Noc chtějí účastníci happeningu strávit na ostrově Štvanice. Organizátoři akce se na tom prý dohodli s magistrátem a městskou částí Praha 7.

Jedna ze samolepek k Týdnu nepřizpůsobivosti
Jedna ze samolepek k Týdnu nepřizpůsobivosti | Foto: neprizpusobivi.fnf.cz

Dnešní karneval se měl původně konat právě na Štvanici (jako loni), přesunul se ale na Těšnov poté, co se na původním místě objevily zákazy vjezdu.

Fakt, že se jedná o veřejné shromáždění, na němž měli lidé masky, nebude policie údajně považovat za překročení zákona, nebude je stíhat.

Zahalování obličejů zakazuje demonstrantům novela shromažďovacího zákona. V úterý na Palackého náměstí protestovalo asi 200 lidí proti tomu, aby zákon zakazoval masky i při karnevalech a alegorických akcích.

Týden nepřizpůsobivosti organizuje iniciativa Freedom not Fear, součástí byl i pokus obsadit dům na Albertově. Squattery však zadržela policie a u soudu dostali dvouměsíční podmíněné tresty a veřejně prospěšné práce.

V rámci Týdne nepřizpůsobivosti se konaly koncerty a přednášky zaměřené především na podporu nepřizpůsobivých lidí, kterými organizátoři myslí například squattery.

 

Právě se děje

Další zprávy