reklama
 
 

Prahou pochodovaly dva tisíce nepřizpůsobivých

19. 9. 2009 22:15
Praha - Centrum hlavního města zažilo sobotu plnou protestů. Prahou pochodovaly odhadem až dva tisíce mladých lidí, kteří se přidali k takzvanému Týdnu nepřizpůsobivosti.

Ten zahájili už minulou sobotu squatteři obsazením domu na Albertově. Tuto sobotu se pak konal Karneval plný masek a techna.

Lidé se sešli na Těšnově a odtud před půl pátou večer vyrazili do Klimentské ulice. Nesli transparenty s nápisy "Nepřizpůsobivost je fajn" nebo "Make love, not war". V průvodu byly vidět také anarchistické vlajky.

Po 17:30 se čelo průvodu zastavilo na Staroměstském náměstí. Účastníci happeningu tu zaparkovali několik dodávek. Zněla z nich hudba a mladí lidé kolem aut tančili.

Po asi hodinové zastávce se pak průvod - stále za doprovodu techna - vrátil přes náměstí Republiky zpět na Těšnov, kam už dorazily spíš jen stovky lidí, protože počet přítomných průběžně klesal. Na Těšnově pak akce kolem 22:00 skončila.

Podle mluvčí pražské policie Ivy Knolové bylo na karnevalu asi 1500 až 2000 lidí. Na akci podle ní dohlížela zhruba stovka policistů. Zatím nemuseli zasahovat.

Na průvod policie dohlížela i z vrtulníku, na místě s účastníky hovořili členové antikonfliktního týmu.

All you need is Love

Účastníci happeningu se na Těšnově scházeli od 12:00. Posedávali na lavičkách a pod stromy, popíjeli pivo, víno, burčák a vodku. Někteří kouřili marihuanu.

Ještě před začátkem průvodu zahrál japonský houslista Hiroki Tanaka. Hudební kulisu akce už na Těšnově obstaralo také několik dodávek, kde hrálo techno, a koncert hard rockové kapely.

Noc na Štvanici

Noc chtějí účastníci happeningu strávit na ostrově Štvanice. Organizátoři akce se na tom prý dohodli s magistrátem a městskou částí Praha 7.

Dnešní karneval se měl původně konat právě na Štvanici (jako loni), přesunul se ale na Těšnov poté, co se na původním místě objevily zákazy vjezdu.

Fakt, že se jedná o veřejné shromáždění, na němž měli lidé masky, nebude policie údajně považovat za překročení zákona, nebude je stíhat.

Zahalování obličejů zakazuje demonstrantům novela shromažďovacího zákona. V úterý na Palackého náměstí protestovalo asi 200 lidí proti tomu, aby zákon zakazoval masky i při karnevalech a alegorických akcích.

Týden nepřizpůsobivosti organizuje iniciativa Freedom not Fear, součástí byl i pokus obsadit dům na Albertově. Squattery však zadržela policie a u soudu dostali dvouměsíční podmíněné tresty a veřejně prospěšné práce.

V rámci Týdne nepřizpůsobivosti se konaly koncerty a přednášky zaměřené především na podporu nepřizpůsobivých lidí, kterými organizátoři myslí například squattery.

autoři: Domácí, ČTK | 19. 9. 2009 22:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama