Squatteři v Praze obsadili dům, hra skončila rychle

Andrej Brabec, redakce Dom
18. 9. 2009 19:11
Online z Týdne nepřizpůsobivosti, který vyhlásili squatteři
Týden nepřizpůsobivosti
Týden nepřizpůsobivosti | Foto: Andrej Brabec

Praha - Od minulé do této soboty probíhá v Praze Týden nepřizpůsobivosti, který vyhlásili zdejší squatteři. Zahájili ho minulý týden obsazením neobydleného domu na rohu Apolinářské ulice a ulice Na Slupi v Praze 2.

Policie na ně byla připravena. Nejdříve rozehnala demonstranty, kteří squattery podporovali na ulici před budovou, a část jich zadržela. Poté policisté vtrhli i do domu a sqauttery vyhnali. V policejních vyšetřovnách skončila skoro stovka lidí.

Hned v úterý putovali zadržení squatteři k soudu, který několika ve zkráceném řízení vyměřil tresty obecně prospěšných prací, jednomu dvouměsíční podmíněný trest a stíhání jednoho podmíněně zastavil.

Týden nepřizpůsobivosti pak pokračoval přednáškami a workshopy. V sobotu má vyvrcholit karnevalem.

Reportér Andrej Brabec sledoval páteční akci squatterů v online reportáži:

19:11 - Pán ve středních letech nás právě vyhodil z našeho squattu. Muž solidního vzezření "hraje" roli majitele přesvědčivě, mimo hru se s komunitou přátelsky baví. Zdá se, že squatterský trénink pomalu končí. Uvidíme, zda konec Týdne neklidu o víkendu přinese znovu i "útok na ostro."

Týden nepřizpůsobivosti
Týden nepřizpůsobivosti | Foto: Andrej Brabec

19:01 - Ruch se uklidnil, diskutujeme, co dál. Vypadá to na dlouhý večer... Jen občas zazní provokativní: "Policejní stát!" Squatterská policie ale zatím jen dohlíží.

18:32 - Netrvalo to ani čtvrt hodiny, a energie útočících squatterů se jakoby vytrácí. Hráči-policisté do toho jdou stále naplno. Náš tým ukořistil první trofej - materiál na vlajku. A já mám také první drobné šrámy, odřené koleno a hlavu. Zeleninu, která měla sloužit ve hře, zvolna požírají psi squatterů.

18:15 - Hra konečně začala. Alejemi pražské Stromovky se rozléhá křik hráčů, většina z nich "souboj" hodně prožívá.

17:55 - Hráči se konečně dozvěděli pravidla: jejich dům bude představovat ohraničený prostor o velikosti asi dva metry čtvereční. Mají za úkol uvařit jídlo, sepsat prohlášení a vymyslet kulturní program na večer. Přitom je bude "otravovat" policie. Očekávat mohou i razii, při které je policie z domu vyhodí, a squatteři budou muset najít způsob, jak se do něj vrátit. Kdo jako první splní všechny úkoly, vyhrál.

Týden nepřizpůsobivosti
Týden nepřizpůsobivosti | Foto: Andrej Brabec

17:25 - Čeká se na tým, který šel pro zeleninu. K čemu ji přesně budou hráči používat, je zatím nejasné. S přesným vysvětlením pravidel se čeká na návrat "zeleninové" skupiny. Kolem posedávají náhodní kolemjdoucí a sledují, co se děje.

17:10 - Redaktor Aktuálně.cz je zařazen do jednoho ze squatterských týmů. Hráči vyfasovali kartičky s připevněným provázkem, které představují občanské průkazy. Kartičky musí mít hráči zastrčeny v některé kapse tak, aby provázek volně čouhal. Pokud hráči, kteří představují policisty, provázek zachytí a kartičku vytáhnou, je hráč-squatter na deset minut vyřazen ze hry, zní pravidla.

16:55 - Hry Obsaď a žij se zúčastní asi čtyřicet lidí. Všechno jsou to členové místní squatterské komunity, nikdo "zvenčí" nepřišel. Část squatterů bude hrát "squattery". Rozdělí se několika do menších, čtyřčlenných týmů a jejich úkolem bude sestavit z přinesených kartonových krabic virtuální dům a zabydlet ho. Zbytek bude představovat jeden velký tým policie, který se bude snažit hráčům splnění úkolu překazit.

Týden nepřizpůsobivosti
Týden nepřizpůsobivosti | Foto: Andrej Brabec

16:40 - Se čtyřicetiminutovým zpožděním přijíždíme na místo. Na lavičkách a v jejich okolí posedává asi 30 převážně mladých lidí, Anna se s nimi vítá. Od vystěhování vily Milada nikdo z nich nebydlí ve squatu. Scházejí se v bytě v Truhlářské ulici, který jim domluvil ministr Michal Kocáb. Je tam zavedený i internet, popisuje Anna. Ve Stromovce jsou také dva nebo tři fotografové.

16:30 - Ještě než dorazíme na místo, zvoní Anně telefon. Kamarádi ji ze Stromovky informují, že na místě je několik fotografů a kameramanů. Překvapená organizátorka hry začíná zjišťovat, co se děje, a volá dalším lidem.

16:15 - Vyrážíme tramvají ke Stromovce. Anna vypráví o pražské squatterské komunitě. Je poměrně malá, všichni se navzájem znají. V rámci Týdne nepřizpůsobivosti pořádali squatteři několik workshopů, Anna vedla jeden o figurální malbě. Workshopy jsou otevřené všem, platí se jen dobrovolný příspěvek na materiál, vysvětluje.

15:35 - Anna vesele vychází ze školy. Zkoušku úspěšně složila. Sraz účastníků dnešní hry má být v 16:00 v pražském parku Stromovka. Už teď je jasné, že budeme mít zpoždění. Úspěšně složená maturita se totiž musí oslavit, takže nejdříve míříme do nedaleké hospody. Anna mobilem ohlašuje naše zpoždění. Hra Obsaď a žij vznikla na jednom workshopu v reakci na vyklizení vily Milada, vypráví mezitím.

15:10 - Hrou nás bude provázet její organizátorka, dvaadvacetiletá Anna. Dnes právě maturuje, takže máme schůzku před školou. Uklízečka od ní právě vyhání skupinku studentů, kteří kouří. Čeká se na výsledky. Anna říká, že se nemohla moc připravovat, protože ji při sobotní demonstraci před obsazeným domem v Apolinářské ulici zadržela policie.

15:00 - Program Týdne nepřizpůsobivosti se po sobotním obsazení domu zklidnil. V uplynulých dnech sestával z přednášek, koncertů neno promítání filmů. Dnes mají squatteři kromě večerního koncertu na programu týmovou bojovou hru Obsaď a žij, ve které se skupiny soutěžících mají postarat o obsazený dům.

 

Právě se děje

Další zprávy