Praha hostí světové astronomy

čtk
13. 8. 2006 18:00
Praha -Na 2500 astronomů ze 75 zemí světa přijede na valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU), které začne v pondělí v Praze.

Vrcholné astronomické fórum se do hlavního města vrací po 39 letech. Praha se tak po Římu a Sydney stane teprve třetím místem na světě, kde bude valné shromáždění podruhé.

V Kongresovém centru by měli odborníci mimo jiné diskutovat o nové definici planet. Budou se například zabývat tím, zda Pluto je, či není planetou. Pluto objevil před 76 lety Američan Clyde Tombaugh. Podle názoru některých astronomů však Pluto planetou není.

Měli by také hovořit o planetách, které obíhají kolem jiných hvězd, nejenom kolem Slunce.

Pro účastníky organizátoři připravili Kongresové noviny, které budou vycházet po dobu jednání denně. Měly by shrnovat jeho nejdůležitější body. Ponesou jméno Dissertatio cum Nuncio Sidereo III, a budou tak navazovat na astronomickou minulost českých zemí, kdy Johannes Kepler v roce 1612 publikoval v Praze svůj stejnojmenný spis. V češtině lze jejich název přeložit jako Rozprava s hvězdným poslem. Redakci kongresových novin povede Jiří Grygar, který se na jejich vydávání podílel i v roce 1967.

Exkurze pro veřejnost ve hvězdárně Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově budou během valného shromáždění rozšířeny z obvyklých víkendů na všechny všední dny. Naopak o víkendu 19. a 20. srpna bude hvězdárna pro veřejnost uzavřena. V té době si ji prohlédnou zahraniční účastníci valného shromáždění.

Při příležitosti akce, která se v Praze konala v roce 1967, byl v Ondřejově uveden do provozu hvězdářský dalekohled s průměrem zrcadla dva metry a hmotností 87 tun.

Letos by se během kongresu mělo jednat o přistoupení Česka k projektu Evropské jižní observatoře. Čeští astronomové by tak měli mít přístup k nejvýkonnějším dalekohledům světa. IAU je prestižní vědeckou společností, která sdružuje na 9 tisíc profesionálních astronomů z celého světa. Byla založena v roce 1919 a Československo do ní vstoupilo na prvním kongresu v roce 1922 v Římě. Od té doby se kongresy konaly v tříletých intervalech s výjimkou světové války.

Několik hlavních večerních přednášek kongresu budou moci zájemci sledovat na webových stránkách kongresu www.astronomy2006.com.

 

Právě se děje

Další zprávy