USA - Před měsícem, kdy Citigroup začala hledat nového výkonného ředitele, neměl o jeho podobě přesnou představu nikdo. Teď byl vybrán Vikram Pandit a spolu s ním Win Bischoff jako předseda rady.
Informoval o tom server bussinesweek.com.
Vrátit Citigroup lesk bude přitom vyžadovat výjimečné schopnosti. Banka skončila ve třetím kvartálu se ztrátou 6,5 miliardy dolarů a uvedla, že si kvůli problémům na trhu vezme vyšší úvěr, místo osmi jedenáct miliard dolarů.
Kdysi nevětší banka světa musela hledat vůdce poté, co kvůli problémům s hypotékami a tím způsobeným velkým ztrátám odstoupil dlouholetý vládce americké banky Chuck Prince. Ten přišel do banky s plánem zbavit ji negativní publicity a znovu nastartovat zisky. Ani jedno se mu však nepovedlo.
Krize ještě není zažehnána
Analytici vyhodnotili pozici společnosti jako velmi vážnou. David Hendler, analytik Credit Sights řekl, že pozice Citi je natolik nejistá, že by měla zvažovat sloučení se silnější bankou.
Nový ředitel Pandit stanovil v konferenčním hovoru s analytiky a investory tři priority: zvýšení produktivity, zajištění pozice společnosti do budoucna a posílení klíčových pozic. Odmítl však nastínit cokoliv bližšího.
Je pravděpodobné, že se Pandit rozhodne rozprodat některá aktiva. Zatím však žádal analytiky, kteří se jej na tuto problematiku ptali, aby mu dali více času pro vyhodnocení situace. Mnoho investorů žádalo radikální změnu, když letos akcie klesly o 40 procent
Jaká aktiva by tedy mohla Citi prodat? Spekulovalo se o tom, že by rozprodala operace s kreditními kartami, investiční bankovnictví nebo bankovnictví pro drobné klienty.
To je ale nepravděpodobné, neboť toto odvětví představuje víc než polovinu příjmů Citi.
Jako nejpravděpodobnější se jeví prodej "operací kreditních karet", neboť podíl společnosti klesá od doby, co posílila její konkurence, například Bank of America.