Poslouchejte, jestli lidem nezní poslední zvonek

Rozhovor s informatikem Milanem Marešem o životě lidí s počítači (2. část)
Profesor Milan Mareš
Profesor Milan Mareš | Foto: Ondřej Besperát

Rozhovor - V povídce, kterou napsal Arthur C. Clarke, přebírá počítačová síť nadvládu nad světem poté, co o sobě dala vědět zazvoněním všech telefonů. Vývoj umělé inteligence by se nám musel hodně vymknout z rukou, aby to takhle dopadlo, soudí přední český informatik Milan Mareš.

Ve druhé části rozhovoru pro Aktuálně.cz profesor Mareš říká, že více než vědce a techniky je nutné hlídat politiky - zejména v totalitních režimech jim mohou nové technologie dát nástroj na ovládnutí společnosti.

Rozhovor jsme pro přehlednost rozdělili do tří částí (první a třetí naleznete ZDE a ZDE).

Slušní lidé to nedělají

A.cz: Už dnes existují ovládací periferie pro hrací počítač, které jsou napojeny na snímače na hlavě. Snímají elektrické mozkové impulsy a podle toho třeba řídí pohyb autíčka na obrazovce - rovně nebo do strany. Nepůjde to i obráceně, tedy že by venku generované impulsy byly vyslány do hlavy a ovlivňovaly mozek?

Kdo je Milan Mareš

Prof. RNDr. DrSc., přední český matematik a informatik. Od promoce na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v roce 1965 pracuje v Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd v Praze. V letech 1998-2006 zde byl ředitelem.

Netroufnu si na kategorický výrok. Pokud to bude k něčemu užitečné, tak se to nakonec vyvine. Třeba člověku, který se pohybuje pomocí protéz, by se mohlo hodit, kdyby mu při spojení s umělými končetinami pomáhal počítač. Už dnes je možné řídit protézu nervovými podněty (tedy "myšlením").

Problém je, že se takové pohyby nezautomatizují - musíte na ně pokaždé myslet znova a do všech podrobností. Tady třeba by se ten mikročip někde v nervu hodil. Ale chápu i tu možnost zneužití: představte si, že by totalitní režim mohl sledovat, co si myslíte, nebo vám dokonce do mozku vkládal myšlenky, které si máte myslet! Ono by stačilo, kdyby vám vkládal, které pohyby máte udělat.

Technika bude jistě schopná mnohého, a asi jednou zvládne i tohle. Pak bude záležet na tom, jestli se lidé naučí slušnému chování v takovém prostředí.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Milana Mareše na Aktuálně.cz

Nerozvíjené analytické myšlení

A.cz: Jak to myslíte?

Vysvětlím to takhle: Pustili mě kdysi na jednu vědeckou konferenci do tehdejšího Západního Německa. Při snídani v hotelu, kde bydleli účastníci konference, jsem si najednou všiml, že tam na stole ležely nějaké bulvární noviny. Lidé u stolu je odstrkovali hřbetem ruky, aby je ani nevzali do ruky. Protože člověk, který takové noviny čte, se zařadí do určité kategorie, a slušní lidé do ní nechtějí.

Podobně se musíme i v počítačovém světě naučit, co se dělá a co ne. Zneužití počítačů pro ovládnutí lidí, to se nedělá.

Technika v demokracii je bezpečnější

A.cz: Takže záleží na vědcích?

Určitě. Ale hlavně na společenských podmínkách. Více než vědu a techniku si lidé musí hlídat politiku. Politikové se vždycky budou snažit zmanipulovat lidi, i s využitím techniky. Ale v demokracii je přirozená autoregulace snazší. Totalitní režim bude mít větší snahu techniku zneužít.

Ale víte, je to obousečné. Člověk, který umí, může techniku využít proti totalitě. Vezměte si internet, který umožňuje rychlé šíření informací. Není náhoda, že v Číně internet omezují. Prostě, počítače se dají zneužít, ale šikovným lidem se zase hodí k tomu, aby jejich prostřednictvím narušovali totalitu.

A.cz: Nová technika se využívá ve volebních kampaních, třeba Barack Obama vedl svou kampaň velice šikovně i na internetu. Myslíte, že umožní i přímou účast voličů na politickém rozhodování? Například referendum přes internet by bylo rychlé a finančně dostupné.

Technicky to možné určitě je. Nejsem si jist, jestli by to bylo racionální. Osobně nejsem přílišným přítelem referend, protože lidé tam rozhodují o něčem, za co nebudou zodpovídat. Když vyhlásíte referendum, jestli mají být daně nebo poplatek u lékaře, je předem jasné, jak to dopadne. Přitom není uskutečnitelné, aby se neplatily daně a zdravotnictví bylo současně zadarmo. Proto by vždycky měl rozhodovat ten, kdo za své rozhodnutí nese přímou a jasnou odpovědnost.

Převálcuje umělá inteligence lidstvo?

A.cz: Autoři sci-fi předpokládali, že jednoho dne umělá inteligence vytlačí naši, lidskou inteligenci, a převezme vládu na Zemi. Může k tomu podle vás dojít?

O to se kybernetici hádají vlastně už od čtyřicátých nebo padesátých let minulého století. Tohle se opravdu těžko předvídá a já osobně doufám, že k tomu nedojde.

Když se mě na to ptají studenti, zmíním povídku Arthura C. Clarka ...a ozve se Frankenstein. Začíná tak, že se v jednu chvíli rozdrnčí všechny telefony světa, ale na lince nikdo není. Vypadá to jako omyl, ale ve skutečnosti se tak ohlásila nová, umělá inteligence, která se právě zrodila propojením telekomunikačních družic s pozemnímu databázemi, začne ovládat energetiku a všechno další.

A.cz: Povídka končí tak, že lidé ztrácejí nad novým systémem kontrolu a že pro homo sapiens už telefonní zvonek odezněl.

Já tu povídku studentům vyprávím a pak vysvětluji, proč by to nebylo možné. Tedy že si lidé nekladou za cíl udělat počítač, který by se sám bouřil.

Je velký rozdíl mezi biologickým vývojem, jímž vznikla naše civilizace, a zdokonalováním techniky. Technika je stále pod kontrolou lidí a vyvíjí se tak, jak ji lidé naprogramují. I ty kybernetické systémy, které se samy učí, to dělají jen tak, jak byly naprogramovány člověkem.

Rizikem může být jen to, kdyby se tento vývoj lidem vymkl z rukou. Denně se v republice vymkne řidičům několik set aut a havarují. Studentům vysvětlím, že vytvoření na člověku nezávislé umělé inteligence, která by nás vytlačila, je alespoň pro dnešní dobu nepravděpodobné. A pak končím a říkám jim - víte co, až přijdete domů, chvíli poslouchejte, jestli nezvoní všechny telefony.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy