"Pokud si představíme extrémní situaci, kdy v důsledku povinného očkování dítě zemře, těžko bude někdo pochybovat o traumatu a újmě, kterou tím utrpí rodiče. Proto považuji za nespravedlivé a morálně neakceptovatelné, že zákon na tyto případy nemyslel a nepočítal pro ně ani s odškodněním, ani s náhradou nákladů pohřbu," vysvětlila svou připomínku Šabatová.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) údajně nevěděl o záměru neplatit odškodné v případě úmrtí a informaci zjistil až z médií. Úpravu zákona zajistil ještě před předložením návrhu vládě. "Pokud dítě v důsledku očkování zemře, tak náš záměr je, aby odškodnění poskytnuto bylo," uvedl Vojtěch pro Lidové noviny.
Přesto se nedomnívá, že by vyplácení odškodnění bylo v budoucnosti časté. "Zatím neevidujeme žádný případ, kdy by někdo v důsledku očkování zemřel," uvedl ministr.
Vyměření odškodnění by se mělo podle Lidových novin řídit stejnými pravidly jako jiné případy, kdy dojde k újmě na zdraví. Stát však nebude vždy požadovat prokázání souvislosti mezi podáním očkovací látky a zdravotním následkem, který se jen velmi těžko dokazuje. Konkrétní případy a podmínky, kdy nebude nutné prokazovat širší souvislosti, určí vyhláška ministerstva.
Do roku 2014 nesl odpovědnost za nežádoucí účinky způsobené očkováním lékař. Nový občanský zákoník toto zrušil a za újmu v důsledku očkování není v současnosti odpovědný nikdo. "Už dávno mělo dojít k tomu, aby stát převzal odpovědnost za újmu na zdraví způsobenou v důsledku povinného očkování. Vítám tedy, že k tomu konečně došlo," ocenila změnu ombudsmanka.