V Česku hrozí silný vítr, sníh a náledí. Lidé nemají chodit na hřebeny hor

ČTK ČTK
1. 1. 2019 13:48
Silný vítr, který v Česku hrozí na Nový rok a ve středu, doprovodí sněžení. Ve středu se mohou tvořit zmrazky a náledí, ve vyšších polohách se až do pátku mohou objevit sněhové jazyky a ojediněle i závěje. Vyplývá to z výstrahy, kterou v úterý zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Běžkaři na hřebenech Krkonoš.
Běžkaři na hřebenech Krkonoš. | Foto: Zuzana Hronová

Před větrem meteorologové varovali už dřív. V nárazech může foukat rychlostí 60 až 80 kilometrů v hodině, na horách až 110 km/h.

Silný vítr očekávají v Čechách a na Českomoravské vrchovině od úterního odpoledne do středečního večera, na Moravě a ve Slezsku ve středu ráno a dopoledne. Vítr může poškodit stromy a budovy, meteorologové doporučují opatrnost při řízení aut. Na horách by lidé neměli chodit na hřebeny.

Během středečního odpoledne a večera bude vítr od západu slábnout a může začít sněžit i v nížinách.

"Protože se bude postupně ochlazovat, začnou se již v druhé polovině noci na středu od vyšších poloh vytvářet zmrazky a náledí, jejichž tvorba se během středečního odpoledne a večera přesune do středních a nižších poloh," uvedl ČHMÚ. Výstraha před sněhovými jazyky a závějemi platí v celém Karlovarském a Libereckém kraji, v dalších regionech jen na části území.

Meteorologové varují před úrazy po uklouznutí, starší nebo méně mobilní lidé mají omezit vycházení ven. Řidiči by měli jezdit opatrně, některé silnice mohou být nesjízdné.

Déšť vyhnal lidi z Krkonoš, tvoří se kolony

Nejvyšší české hory Krkonoše v úterý zasáhl déšť. Zájem návštěvníků hor o lyžování v první den letošního roku byl proto velmi slabý. Z hor také začali odjíždět lidé, kteří do nich přijeli strávit Silvestra. Na silnicích z hor se od dopoledne začaly tvořit několikakilometrové kolony, například na příjezdu ke Studenci a k Nové Pace.

Ve vrcholových partiích hor v úterý vál silný vítr, který zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Turisté se tak mohli svézt jen na spodním úseku na Růžovou horu, odkud to je na vrchol 2,5 kilometru pěšky. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

"Je obleva a prší, lyžování je pro srdcaře. Výhodou je lyžování bez front na prázdných sjezdovkách," řekl ČTK jeden z lyžařů v areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně. Ve středisku je na 19 kilometrech sjezdovek 20 až 60 centimetrů sněhu. Vlekaři věří, že s nadcházejícím ochlazením, které má přijít ve středu, se jim v příštích dnech podaří otevřít další sjezdovky.

 

Právě se děje

Další zprávy