Teplotní rekordy padají třetí den, v Karviné je 37,6 °C

ČTK ČTK
29. 7. 2013 17:11
Do úterý se podle předpovědi ochladí až o 15 stupňů a přijdou bouřky
A man jumps from a bridge into the Limmat river during sunny summer weather in Zurich August 17, 2012. The Federal Office of Meteorology MeteoSwiss has launched a warning
A man jumps from a bridge into the Limmat river during sunny summer weather in Zurich August 17, 2012. The Federal Office of Meteorology MeteoSwiss has launched a warning | Foto: Reuters

Praha - Třetím dnem padají teplotní rekordy, v Karviné naměřili 37,6 stupňů, v Ostravě-Porubě 37.

Vedra zasáhla hlavně severní Moravu a Slezsko. Do úterý se ochladí až o 15 stupňů a přijdou bouřky.

V Moravskoslezském kraji padly rekordy na 11 stanicích z 18 měřících více než dvacet let.

Na stanici v Karviné, která měří od roku 1988, byl rekord pro dnešní den z roku 2005 překonán o 1,7 stupně Celsia. Do absolutního teplotního rekordu z roku 1988 chybělo 0,2 stupně Celsia.

Absolutní rekordy byly pokořeny na dvou stanicích. V Ropici na Frýdecko-Místecku, kde bylo naměřeno 37,3 stupně Celsia, padlo absolutní maximum z neděle, které mělo hodnotu 36,2 stupně Celsia. Rekord pro dnešní den měl na této stanici, kde se teploty měří od roku 1991, dosud hodnotu 35,2 stupně Celsia a byl naměřen před 19 lety.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že v Ostravě bylo v pondělí překonáno dosavadní maximum z roku 1994 o 1,3 stupně. Rekord naměřili také v Bohumíně-Záblatí, kde bylo dnes 36,8 stupně Celsia, a rekord z roku 1994 tak byl překonán o 1,3 stupně.

Devatenáct let starý rekord padl také v Lučině v Moravskoslezském kraji, kde rtuť vystoupala na 36,5 stupně, zatímco maximum pro dnešní datum tu dosud bylo 34,1 stupně. Většina dnes překonaných rekordů byla z roku 1994, nad 35 stupňů vystoupala teplota také třeba ve Valašském Meziříčí, v Bělotíně na Olomoucku, ve Vsetíně nebo Jablunkově.

Na jižní Moravě bylo nejtepleji ve Strážnici na Hodonínsku a v Brně-Žabovřeskách, kde rtuť vystoupala na 35,6 stupně Celsia. V regionu byly překonány rekordy na dvou místech, ve Strážnici a Brně-Tuřanech. Tam meteostanice zaznamenala 35,2 stupně.

Na Vysočině padl teplotní rekord jen ve Velkém Meziříčí. Meteorologové tam naměřili 33,6 stupně Celsia, o dvě desetiny více než stejný den roku 1994.

V Čechách už se ale dnes oproti víkendovým vedrům mírně ochladilo, odpoledne varovali meteorologové před silnými bouřkami na jihu Čech a Vysočině.

Studená fronta postoupí během večera a noci na úterý z Čech přes Moravu a Slezsko k východu. Za ní klesne teplota na 23 až 27 stupňů. S tím budou spojené velké bouřky se silnými nárazy větru. "Očekává se krupobití, ojediněle s kroupami o velikosti přes dva centimetry. V přívalových srážkách spadne ojediněle kolem 50 mm srážek," uvedl ČHMÚ.

Kolapsy i požáry

Extrémní vedra si vyžádala kolapsy i požáry. V pondělí například hasiči bojovali s rozsáhlým požárem pole s pšenicí u Nové Hradečné na Olomoucku. Plameny zachvátily porost v prostoru o délce zhruba půl kilometru a šířce 100 metrů. Škoda činí asi 150 tisíc korun.

Plodiny však neohrožují jen požáry. Samotné vysoké teploty a nedostatek vláhy ničí úrodu obilovin. Třeba na Břeclavsku utrpěla ozimá pšenice, kvůli suchu se ztráty na úrodě mohou blížit až 20 procentům.

Ještě hůř je na tom kukuřice či slunečnice, které v tomto období nabírají hmotu. Podle agronoma Luboše Kopeckého z firmy ZENERGO z Hodonínska může být ztráta na úrodě u těchto plodin 30 až 40 procent.

Počty kolapsů na ulicích v Praze ale po nedělním nárůstu klesly na běžný letní stav. Od rána do odpoledne záchranáři vyjeli k deseti lidem, kteří zkolabovali, v neděli za stejnou dobu k 15 a za celý den k 30. Za celý víkend měli záchranáři téměř 600 výjezdů, z nich zhruba 60 ke kolapsům na ulici, řekla mluvčí záchranky Jiřina Ernestová.

Radovat se naopak mohou výrobci a prodejci nápojů či zmrzliny, kterým díky vedru vzrostly prodeje o desítky procent. Nárůst prodejů hlásí také výrobci piva, především u lehčích piv a v Česku stále oblíbenějších radlerů.

 

Právě se děje

Další zprávy