Praha - Zejména Moravu a východní Čechy v neděli zasáhl silný nárazový vítr, který místy dosahoval síly vichřice. Hasiči už od noci vyjížděli ke stovkám případů, odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě i na sloupy elektrického vedení.
Bez elektřiny se dopoledne ocitlo zhruba 10 000 domácností, hlavně v Královéhradeckém kraji, odpoledne bylo bez proudu ještě asi 3500 míst. Vítr zastavil také některé lanovky v horských střediscích.
Pošlete nám video a pokud ho zveřejníme, odměníme vás:
Výstraha na silný vítr platí pro moravské kraje do 20:00. Lidé musejí navíc počítat s mrazivým počasím, navzdory blížícímu se jaru padaly k ránu teploty až pod minus 12 stupňů, na 35 stanicích přepisovali teplotní minima pro dnešní den.
Kvůli silnému větru evidovala dopoledne společnost ČEZ čtyři desítky poruch na vedení vysokého napětí, především na Moravě a východě Čech. Bez elektřiny bylo na 10 000 odběrných míst, energetici postupně dodávky obnovovali. Největší problémy byly na Olomoucku, Přerovsku, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Náchoda. Nejčastější příčinou poruch byl silný vítr, těžký sníh či pád stromů a větví do vedení. Na řadu míst byl problém se kvůli popadaným stromům dostat.
Odpoledne evidovali energetici dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny zůstávalo 3500 odběrných míst, většina z nich by měla být znovu připojena k dodávkám proudu ještě v neděli.
"Silný vítr ovšem nadále neustává, problémy máme především v lesních úsecích, kde je to velmi nebezpečné kvůli pádům stromů či větví. Nejvíce problémů máme na Rychnovsku nad Kněžnou, Olomoucku a Přerovsku. Problematická je také lokalita Orlických hor, kde se jedná právě o ony nebezpečné lesní úseky," sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.
Hodně práce měli v noci a během dne také hasiči v Olomouckém kraji. Do odpoledne vyjížděli k bezmála dvěma stovkám případů, o víkendu měli celkem 260 zásahů. Odstraňovali zejména spadané stromy a větve či uvolněné střešní krytiny. Kvůli popadaným stromům bylo uzavřeno několik silnic nižších tříd, například silnice první třídy u Skřítku na Šumpersku.
Hasiči na jižní Moravě kvůli vyvráceným a padajícím stromům vyhlásili do pondělního odpoledne zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý na Blanensku. V souvislosti se silným větrem měli od nedělního rána čtyři desítky výjezdů, zhruba v polovině případů šlo o spadené stromy, v jednom případě na auto a v jiném na dráty elektrického vedení. Nikdo nebyl zraněn.
Pětašedesát výjezdů kvůli silnému větru mají za sebou od sobotní noci do nedělního večera moravskoslezští hasiči. Likvidovali hlavně popadané stromy, které především na Bruntálsku komplikovaly i dopravu. Byly uzavřeny dva silniční úseky, a to mezi Starou Vsí na Bruntálsku a Sobotínem na Šumpersku a mezi Tvrdkovem a Rudou na Bruntálsku. Profesionální i dobrovolní hasiči měli nejvíce práce hlavně v okolí Rýmařova. Hasiči v souvislosti s větrem zatím nezaznamenali žádné zranění ani větší materiální škody.
Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli kvůli silnému větru k 55 událostem. Odstraňovali zejména popadané stromy, zajišťovali také uvolněné střechy. Situace se večer začala zklidňovat. Nejhorší situace byla dnes v okolí Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Směrem na Hostýn tam popadalo asi deset stromů, silnice od parkoviště až k poutnímu místu byla až do pondělí uzavřena kvůli nebezpečí pádu stromů.
Kvůli silnému větru nejezdila lanovka z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a ani na vrchol nejvyšší české hory. Kvůli bezpečnosti návštěvníků hor se zastavily také některé lanovky a vleky na Černé hoře, ve Špindlerově Mlýně, v Deštné v Orlických horách, na Dolní Moravě nebo v Jeseníkách.
Padaly teplotní rekordy, na Labské boudě bylo -16 stupňů
Velmi mrazivé ráno zaznamenali meteorologové krátce před příchodem astronomického jara v celé zemi. Teplotní rekordy dnes padly na 35 ze 146 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejnižší teplotu zaznamenali na Labské boudě v Krkonoších, kde teploměr ukázal minus 15,9 stupně Celsia. Dosavadní minimum z roku 1997 na této horské stanici v nadmořské výšce 1315 metrů bylo minus 13,6 stupně. Rekordy padaly ale také ve velkých městech a níže položených místech. Vyplývá to z dat, které Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém informačním webu.
Před týdnem v republice zavládlo mimořádně teplé počasí, řada míst hlásila překonání teplotních rekordů. Nejvyšší hodnotu, 19,5 stupně Celsia, naměřili meteorologové minulou neděli v Praze - Karlově. S víkendem se ale do země dostal arktický vzduch, začalo sněžit a mrzne i přes den. Silný vítr navíc snižuje takzvanou pocitovou teplotu hluboko pod bod mrazu. Oteplovat se bude jen velmi pomalu a příjemné jarní počasí zavládne zřejmě až v druhé polovině dubna.