Sever Česka zasáhnou v úterý deště, hrozí zvýšení hladin řek. Od středy se oteplí

ČTK ČTK
30. 8. 2021 17:37
V úterý čekají meteorologové vydatný déšť. Nejvíc pršet má v příhraničních oblastech od Jizerských hor přes Krkonoše a Jeseníky až po Beskydy. Spadnout tam může 60 až 90 litrů na metr čtvereční. Intenzivní srážky mohou v těchto oblastech mírně zvednout hladiny řek. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu. Po chladném úterý se od středy bude oteplovat.
Foto: Reuters, Dagmar Honsová, Meteopress

Varování na velmi vydatný déšť platí pro oblasti Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice a Tanvald v Libereckém kraji, Trutnov a Vrchlabí v Královéhradeckém kraji, Jesenicko v Olomouckém kraji a Bruntál, Krnov, Frýdek-Místek, Jablunkov a Třinec v Moravskoslezském kraji.

V několika dalších okolních příhraničních regionech, konkrétně na Liberecku, Šumpersku, v okolí Rýmařova, Rožnova pod Radhoštěm, Vsetína, Českého Těšína, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdlantu nad Ostravicí a Havířova platí méně závažná výstraha na vydatný déšť.

Srážky budou většinou ustávat v noci, ve Slezsku by měly vydržet do středečního poledne.

Současně platí v zasažených oblastech povodňová bdělost, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity.

Meteorologové upozorňují, že po vydatných deštích může voda přetékat přes komunikace, může se zanášet kanalizace, hrozí snížená viditelnost a riziko akvaplaningu. Řidiči by měli snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Lidé mají omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací.

Po deštivém a chladném úterý se od středy bude oteplovat a srážek ubude. Týdenní průměrná maxima kolem 20 stupňů meteorologové čekají až do konce září.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy