Řím/Vídeň/Paříž - Mnohé oblasti Evropy se o víkendu potýkaly s následky extrémního počasí. Itálie čelila klasickým povodním, když se voda z řek vylila na nábřeží Říma nebo Pisy.
Francouzské a španělské pobřeží zasáhla ničivá velká voda pocházející z rozbouřeného Atlantiku. Rakousko či Srbsko zápolily se sněhovou kalamitou, zatímco ve Slovinsku, Chorvatsku, Slovensku nebo České republice představovala hlavní problém ledovka.
Mnohde byla ochromena doprava nebo elektrorozvodná infrastruktura.
Benátky opět pod vodou
Itálie včetně Říma celý víkend bojovala především s velkou vodou, i když severu země se nevyhnula sněhová kalamita z dalších alpských zemí, přičemž například zimní středisko Cortina d'Ampezzo zažilo údajně největší přívaly sněhu od roku 1951.
Tibera se v Římě proměnila v neobvykle široký veletok, což přilákalo stovky turistů s fotoaparáty. Pod vodou se ocitly některé ulice, cyklostezky a sportoviště podél řeky. V pondělí a úterý zůstanou v hlavním městě uzavřeny některé školy.
U Syrakus na východě Sicílie dnes ráno zahynuly dvě ženy a sedmiletá dívka, když jejich terénní automobil strhla řeka rozvodněná bouřkami. Na opačném konci Itálie se pod vodou ocitly Benátky. Na náměstí svatého Marka bylo čtvrt metru vody.
Lavinové nebezpečí
Jih Rakouska se přes víkend jen pomalu vzpamatovával ze sněhové kalamity. Zdaleka se nepodařilo zprůjezdnit všechny silnice a železniční tratě. Některé obce byly odříznuty od světa a sníh odklízely tisícovky vojáků. Bez elektřiny se ocitly tisícovky lidí. Zejména ve východním Tyrolsku nadále trvá vysoké lavinové nebezpečí.
Jihovýchod Rakouska se potýká také s ledovkou, stejně jako sousední Slovinsko, které dnes bylo prakticky celé pod ledem a bez elektřiny se tam ocitlo až 200 tisíc lidí, tedy až deset procent domácností. Ve Slovinsku a na severozápadě Chorvatska byla ochromena železniční doprava.
S evakuací pomáhal i Djoković
Severní Srbsko zejména v první polovině víkendu sužovala sněhová kalamita, která v sobotu uzavřela dálnici mezi Záhřebem a hranicí s Maďarskem, kde byl uzavřen hlavní hraniční přechod. Záchranné týmy musely do bezpečí dostat stovky motoristů, kteří se svými automobily zůstali vězet ve sněhových návějích. Srbská vláda mobilizovala armádu, policii i hasiče. S evakuací lidí v sobotu údajně pomáhal i tenista Novak Djoković.
Přílivová vlna dnes způsobila značné škody na francouzském a španělském pobřeží Atlantiku, když se voda rozlila daleko do vnitrozemí, například v baskické metropoli San Sebastián až do starého města. Voda tam místy dosahovala do výšky 1,50 metru.
Až desetimetrové vlny poničily i mořské muzeum ve městě Luarca, které disponuje jedním z největších chovů krakatic obrovských na světě. Také do francouzských pobřežních obcí Roscoff a Douarnenez nateklo tolik vody, že na některých domech poničila okna.
Pod vodou kvůli bouřkám zůstávala i některá místa v jihozápadní Anglii.