Zima nebude ani v únoru. Nová předpověď meteorologů

Radek Pecák ČTK Radek Pecák, ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2014 11:47
Teploty se v nejbližším období budou držet v blízkosti nuly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nástup tradiční zimy neočekávají meteorologové ani v únoru. V nejbližších týdnech totiž nemají přijít žádné silné mrazy. Únor by měl být jako celek teplotně průměrný až nadprůměrný, přičemž teploty by se měly nad dlouhodobým průměrem pohybovat především v období od 10. do 23. února.

Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V nadcházejícím týdnu od 3. února se s devadesátiprocentní pravděpodobností dají očekávat průměrné teploty. Pro první únorový týden to znamená, že budou v noci klesat lehce pod nulu a denní maxima se budou pohybovat kolem tří stupňů nad nulou.

V dalších dvou týdnech budou teploty nejspíše nadprůměrné. V nočních hodinách by stále měly klesat pod nulu, ale přes den se už zřejmě vyšplhají až k šesti stupňům. Větší noční mrazy meteorologové očekávají v posledním únorovém týdnu, kdy se bude teplota v noci pohybovat zhruba čtyři stupně pod bodem mrazu. Přes den by měla být průměrná, tedy kolem čtyř stupňů nad nulou, ale rozpětí očekávaných teplot je zatím poměrně velké.

Nedostaví se ani přívaly sněhu. "Srážkově očekáváme období příštích čtyř týdnů průměrné, v prvním týdnu lze očekávat množství srážek podprůměrné," uvedl ČHMÚ. Nejvíce srážek se očekává ve druhé polovině měsíce, kdy by se mohly týdenní úhrny dostat nad deset milimetrů.

Průměrná teplota v období od 3. února do 2. března se v České republice pohybuje od -1,2 do 1,5 stupně Celsia. Nejnižší průměrná teplota byla zaznamenána v roce 1956, kdy zůstala 9,5 stupně pod nulou. Naopak nejtepleji bylo v roce 1998, kdy se teplotní průměr vyšplhal až na plus 5,3 stupně.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy