Zima nebude ani v únoru. Nová předpověď meteorologů

Radek Pecák ČTK Radek Pecák , ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2014 11:47
Teploty se v nejbližším období budou držet v blízkosti nuly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nástup tradiční zimy neočekávají meteorologové ani v únoru. V nejbližších týdnech totiž nemají přijít žádné silné mrazy. Únor by měl být jako celek teplotně průměrný až nadprůměrný, přičemž teploty by se měly nad dlouhodobým průměrem pohybovat především v období od 10. do 23. února.

Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V nadcházejícím týdnu od 3. února se s devadesátiprocentní pravděpodobností dají očekávat průměrné teploty. Pro první únorový týden to znamená, že budou v noci klesat lehce pod nulu a denní maxima se budou pohybovat kolem tří stupňů nad nulou.

V dalších dvou týdnech budou teploty nejspíše nadprůměrné. V nočních hodinách by stále měly klesat pod nulu, ale přes den se už zřejmě vyšplhají až k šesti stupňům. Větší noční mrazy meteorologové očekávají v posledním únorovém týdnu, kdy se bude teplota v noci pohybovat zhruba čtyři stupně pod bodem mrazu. Přes den by měla být průměrná, tedy kolem čtyř stupňů nad nulou, ale rozpětí očekávaných teplot je zatím poměrně velké.

Nedostaví se ani přívaly sněhu. "Srážkově očekáváme období příštích čtyř týdnů průměrné, v prvním týdnu lze očekávat množství srážek podprůměrné," uvedl ČHMÚ. Nejvíce srážek se očekává ve druhé polovině měsíce, kdy by se mohly týdenní úhrny dostat nad deset milimetrů.

Průměrná teplota v období od 3. února do 2. března se v České republice pohybuje od -1,2 do 1,5 stupně Celsia. Nejnižší průměrná teplota byla zaznamenána v roce 1956, kdy zůstala 9,5 stupně pod nulou. Naopak nejtepleji bylo v roce 1998, kdy se teplotní průměr vyšplhal až na plus 5,3 stupně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy