Počasí začíná přát lyžařům, otevírají se některé areály

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 12. 2014 17:46
Noční sněžení umožnilo vlekařům v několika areálech spustit lanovky. Lyžuje se tak v Krušných horách, Krkonoších, Jeseníkách, Orlických horách a na Šumavě.
Zasněžování sjezdovky
Zasněžování sjezdovky | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Až třicet centimetrů nového sněhu napadlo během noci na neděli na některých místech v Krkonoších.

V lyžařských střediscích v Jánských Lázních a Peci pod Sněžkou to vlekařům umožnilo otevřít dohromady deset sjezdovek a zhruba deset kilometrů běžeckých tratí.

"Podmínky se zlepšují, dnes přijelo skoro 3000 lidí. I tak jsme ale na dvou třetinách obvyklého stavu," řekl ČTK Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora - Pec.

Stejný počet lyžařů přijel i do Špindlerova Mlýna, kde se lyžuje na Horních Mísečkách a ve Svatém Petru. Tam jsou v provozu modrá sjezdovka a malý hank.

Zhruba dva kilometry tratí otevřeli i v areálu Červená Voda na Orlickoústecku.

Jeseníky zatím na lyžaře čekají

Naopak ideální podmínky zatím vyhlíží provozovatelé středisek v Jeseníkách. Tam je v provozu pouze část sjezdovek v areálech v Branné a v Koutech.
Do prvně jmenovaného o víkendu zamířilo na pět stovek milovníků lyžování.

"Lyžařů bylo dost, je to i tím, že v okolí jsou střediska zavřená. Sněžení situaci navíc hodně vylepšilo," řekl ČTK provozovatel střediska Rostislav Procházka.

Zcela uzavřené zůstávají sjezdovky v areálu Myšák v Karlově pod Pradědem. Tam sice nasněžilo několik centimetrů sněhu, pro otevření sjezdovek je však potřeba alespoň patnáct centimetrů nového nebo technického sněhu.

Na Klínovci zasněžují

Dvě sjezdovky byly v provozu v největším krušnohorském středisku na Klínovci. Kromě přírodního sněhu tam teploty pod nulou umožnily provozovatelům i umělé zasněžování. V současné chvíli je tak Klínovec jediným západočeským střediskem, kde jezdí vleky.

"Od pondělí pojedeme každý den, a to od 09:00 do 16:00. Na obou sjezdovkách leží od 25 do 30 centimetrů sněhu, podmínky pro lyžování jsou vzhledem k okolnostem dobré," uvedl za provozovatele Adam Svačina.

Na Šumavě jsou potom nejlepší podmínky na Zadově a na Kvildě. Na Zadově přes noc připadlo osm centimetrů nového sněhu.

Hůř jsou na tom vlekaři v okolí Lipna. Tam v neděli zahájila provoz lyžařská škola na sjezdovce Spojovací. Na Lipně napadly asi tři centimetry sněhu a teploty nad nulou nedovolují vyrábět technický sníh.

Rekreanti však mohou lyžovat na rakouské straně Šumavy v areálech Sternstein a Hochficht.

 

Právě se děje

Další zprávy