Letní počasí vydrží, příští týden přijdou i tropické teploty. Hrozí ale bouřky

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 6. 2021 11:16
Letní počasí v Česku vydrží i v dalších sedmi dnech. Nejvyšší denní teploty se po většinu období udrží mezi 23 a 27 stupni, výrazně chladněji bude pouze v neděli. Závěrem příštího týdne navíc vystoupá teploměr až ke třiceti stupňům. Zvláště o víkendu ale hrozí srážky i bouřky, uvádějí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Ve čtvrtek bude zpočátku polojasno až jasno, během dne bude ale přibývat oblačnosti. Nejvyšší denní teploty budou mezi 23 a 27 stupni, na horách kolem 19 stupňů.

V Čechách se ve čvrtek odpoledne místy vyskytnou silné bouřky s vydatným deštěm. Srážky mohou ojediněle rozvodnit menší toky a zatopit níže položená místa. Upozornění před bouřkami platí od čtvrtečního poledne do 21:00 pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj.

Vedle rizika rozvodnění potoků nebo zatopení podchodů, podjezdů či sklepů by obyvatelé měli počítat s tím, že silný vítr může při bouřce lámat větve a nebezpečné mohou být i kroupy a blesky. "Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty," doplnili meteorologové.

V pátek lze očekávat oblačnou oblohu. Místy se nad Českem opět vyskytnou přeháňky, ojediněle také bouřky. Denní maxima vystoupají k 22 až 26 stupňům.

V sobotu bude zprvu oblačno až polojasno, od severozápadu ale bude přibývat oblačnosti. Během dne tedy bude až zataženo. Většinu území zasáhnou přeháňky a ojediněle i bouřky. Teploty přes den vystoupají k 23 až 27 stupňům.

Neděle přinese ochlazení, nejvyšší teploty lze očekávat pouze mezi 18 a 22 stupni. Bude polojasno až oblačno, na severovýchodě se mohou ojediněle objevit přeháňky.

V pondělí se opět oteplí - přes den bude 23 až 27 stupňů a obloha zůstane po většinu dne jasná.

Po zbytek příštího pracovního týdne bude převážně jasno až polojasno, v úterý a ve čtvrtek přechodně až oblačno. Ojediněle přijdou přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty se budou držet mezi 22 až 27 stupni. Od prostředka příštího týdne lze ale očekávat až téměř tropické počasí, teploty postupně vystoupají k 27 až 32 stupňům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 2 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy