reklama
 
 

Česko večer čeká další příval sněhu, na horách napadne až dvacet centimetrů

Aktualizováno 4. 1. 2019 18:26
Poslechněte si předpověď počasí | Video: Dagmar Honsová, Meteopress |  01:03
Od pátečního večera začne podle meteorologů vydatně sněžit, a to zejména v Jizerských horách, na Šumavě, na Českomoravské vrchovině, v Jeseníkách a Beskydech. V Moravskoslezském a Zlínském kraji se sníh objeví i v polohách nad 400 metrů nad mořem, kde napadne sedm až 12 centimetrů. Na horách se sněhová nadílka může zvýšit až o dvacet centimetrů.

Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí od pátečních 21:00 do sobotního poledne. Týká se části Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Libereckého, Pardubického, Jihomoravského a Olomouckého kraje, celého území Kraje Vysočina, Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Sníh může způsobit problémy řidičům i chodcům, v energetice i zásobování, upozornili meteorologové. Mokrý sníh může lámat stromy a větve. Lidé by na cestách měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně, neměli by zapomínat na zimní výbavu a při cestách do hor i na sněhové řetězy.

Nutností jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách je třeba dodržovat pokyny horské služby. V Krkonoších a Jeseníkách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové mezinárodní stupnice.

Sníh v pátek zkomplikoval dopravu po celém Česku. V Českých Budějovicích například havaroval kamion: 

Převrácený kamion zablokoval silnici E 55 v Českých Budějovicích | Video: Aktuálně.cz |  00:27

Na Liberecku vydatně sněží už několik dnů

V Jizerských horách by od páteční noci do sobotního odpoledne mohlo napadnout až dalších 15 centimetrů sněhu. V nejnovější předpovědi pro Liberecký kraj to uvedl Český hydrometeorologický ústav.

V kraji vydatně sněží už několik dnů a způsobuje to komplikace v dopravě. Pro nákladní vozy jsou uzavřené dvě silnice třetí třídy na Liberecku a zvýšenou opatrnost doporučují cestáři i pro všechny další silnice v kraji. Do hor by neměli řidiči vyjíždět bez zimní výbavy, včetně sněhových řetězů, řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti.

Situace během pátečního dopoledne ale byla podle něj lepší než v minulých dnech, kdy se tvořily na horských silnicích sněhové jazyky a závěje. "Stav je zatím relativně dobrý, sněžení je v intenzitách do jednoho centimetru za hodinu, což by nemělo způsobovat zásadnější problémy. Vítr také ustal," uvedl Šén.

Odpoledne začalo sněžit na jižní Moravě, silnice ve vyšších polohách kraje jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Cestující na autobusových linkách musejí počítat s rizikem zpoždění deset až 40 minut, informovala na webu společnost Kordis, která provozuje integrovaný systém dopravy v kraji.

Řiďte opatrně

Silnice v Olomouckém kraji odpoledne po hustém sněžení opět pokryl sníh. Hlavní tahy po chemickém ošetření pokrývá většinou rozbředlý sníh, vedlejší cesty jsou zasněžené a s opatrností sjízdné. Sníh pokrývá také dálnici na D35 mezi Olomoucí a Ostravou a také u Mohelnice, i tam je kvůli kluzké silnici zvýšená opatrnost na místě.

Řidiči musejí i nadále místy počítat se sněhovými jazyky, především ve vyšších polohách regionu, vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na středočeských silnicích leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, řidiči tak musejí za volantem dávat velký pozor, vyplývá z informací krajských silničářů. Na dálnici D10 pak v úseku mezi Brandýsem nad Labem u Prahy a Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku hrozí podle informací policie ledovka.

Sněžení může komplikovat sjízdnost v některých částech Moravskoslezského kraje. Řidiči by tak měli řízení věnovat zvýšenou pozornost, protože kvůli padajícímu sněhu může být menší dohlednost. Vyplývá to z informací zveřejněných silničáři.

autor: ČTK | 4. 1. 2019 12:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama