Vydatné srážky na severu a východě zvedají hladiny řek, pršet má i zítra

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 22. 5. 2019 22:16
Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Voda zatím nikde nezpůsobila výraznější škody. Na Senici v Ústí na Vsetínsku hladina vystoupala na třetí povodňový stupeň a voda tam zatopila desítky rodinných domů. Třetí stupeň platí také na Vsetínské Bečvě v Jarcové, Bystřičce a Veličce ve Velké nad Veličkou. V Olomouckém kraji hasiči již evidují první výjezdy k zatopeným silnicím či domům. Před povodňovým ohrožením varovali meteorologové zejména pro potoky a řeky odvodňující Jeseníky. Pršet někde může až do čtvrtečního večera.
Velká voda z Vsetínské Bečvy a Rokytenky ohrožovala Vsetín, na řece Smědé v Hejnicích u Liberce se potýkali s 2. stupněm povodňové aktivity, hladina se výrazně zvedala i na Olši v Jablunkově. | Video: Dušan Póč, Hejnice u Liberce, Město Jablunkov

Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce v oblasti Beskyd, Jeseníků a Vysočiny. Na většině Libereckého kraje prší už od úterý, nejintenzivněji v Jizerských horách. Za posledních 24 hodin tam spadlo kolem 50 milimetrů srážek, což je 50 litrů na metr čtvereční. Nejintenzivnější srážky naměřila stanice na Smědavě v Bílém Potoce, kde už napršelo bezmála 67 milimetrů.

Podle radarů může déšť hlavně na Frýdlantsku zesilovat. Stoupá Jizera a Nisa, nikde ale zatím není hladina ani na prvním povodňovém stupni. Naopak téměř bez deště jsou třeba Mimoň nebo Stráž pod Ralskem na Českolipsku, ale také některé oblasti v Podkrkonoší.

Hladina Smědé v Hejnicích, kde se do řeky vlévá Černý potok, se ráno dostala na druhý povodňový stupeň, okolo 10:00 klesla na první. Podle starosty Hejnic Jaroslava Demčáka (Za lepší Hejnice) silný déšť ráno přešel v mrholení a zatím by tedy hladina Smědé dál stoupat neměla.

"Podle radaru jde ale z Polska velký nepříjemný mrak a vypadá to, že to zasáhne právě Frýdlantsko," uvedl. Třetí povodňový stupeň v Hejnicích vyhlašují, když Smědá dosáhne 180 centimetrů, i na této úrovni se ale podle Demčáka drží v korytě. Dnes dosáhla zatím svého maxima v 8:30, kdy byla hladina ve výši 163 centimetrů. "Máme hasiče v pohotovosti v hasičárně, připravené jsou pytle s pískem, které v případě potřeby rozvezeme," dodal Demčák.

"Každopádně doporučujeme lidem u řeky, aby si zajistili spodní patra domů od nejcennějších věcí. Raději," uvedl.

Také hladina Labe ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších po silném dešti ráno přesáhla hranici prvního stupně povodňové aktivity. Ráno při trvalém vzestupu dosáhla 179 centimetrů, od osmé hodiny postupně klesá. Ještě do úterní půlnoci se pohybovala do 130 centimetrů. Průtok v Labi stoupl z pěti na 25 metrů krychlových za vteřinu. Při stoleté povodni v roce 2006 průtok činil 168 metrů krychlových za vteřinu.

Stoupají i hladiny dalších řek v severní části Královéhradeckém kraji. Povodí Labe uvedlo, že na přehradě Labská pod Špindlerovým Mlýnem by večer mohla hladina dosáhnout přelivů. Odtok z přehrady je totiž kvůli rekonstrukci spodních výpustí možný nejvýše v množství deseti metrů krychlových za vteřinu

Hladina řeky Smědé v Hejnicích dosáhla ve středu ráno druhého povodňového stupně (22. května 2019).
Hladina řeky Smědé v Hejnicích dosáhla ve středu ráno druhého povodňového stupně (22. května 2019). | Foto: Jaroslav Demčák

"Kulminační přítok i odtok do vodního díla předpokládáme okolo 30 metrů krychlových za vteřinu a za této situace neočekáváme žádné ohrožení osob, nemovitostí ani majetku," uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová uvedla, že zatím nemají hlášeny problémy nikde v kraji. "Situaci monitorujeme," dodala.

Situace v povodí řeky Odry se začala dnes večer začala uklidňovat. Hladiny řek v Moravskoslezském kraji zvolna klesají. I když má ještě pršet, srážky nemají být natolik intenzivní, aby vodní toky dál ještě stoupaly. ČTK to řekla mluvčí společnosti Povodí Odry Šárka Vlčková. Dodala, že večer v regionu platí první povodňový stupeň na čtyřech místech, na Lubině v Petřvaldu a Vlčovicích, Čeladence v Čeladné a Polančici v Polance.

Na Vsetínsku řeka zatopila rodinné domy

Na Senici v Ústí na Vsetínsku platí třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Voda tam již zatopila desítky rodinných domů. "Mám informace, že Senice kulminuje. Pokud nebude víc pršet, tak by to mělo trošku opadnout. Další vlna by ale mohla přijít v noci nebo ráno," řekl starosta obce Zdeněk Srněnský. Lidé v obci plní pytle pískem a jsou připraveni je umístit na krizová místa. Hladina Senice dosáhla výšky 315 centimetrů, běžně v toku bývá 80 centimetrů vody.

Zvýšení hladiny řek hlásí také další místa v kraji. Limit pro vyhlášení druhého povodňového stupně byl večer překročen také na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích, Bystřičce pod nádrží, Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí, Juhyni v Rajnochovicích, Lutonince ve Vizovicích a Luhačovickém potoce pod tamní nádrží.

Kvůli vydatnému dešti výrazně stoupají hladiny vodních toků také v sousedním Olomouckém kraji. Řeka Bečva v Teplicích nad Bečvou dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a její hladina stále mírně stoupá. 

Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka zasedly poprvé i protipovodňové štáby. "Vzhledem k avizovanému nárůstu hladiny toku řeky Bečvy s předpokladem dosažení III. stupně povodňové aktivity zasedly poprvé povodňové štáby. Na nejrizikovější místa nyní vyjíždějí profesionální a dobrovolné jednotky pro výstavbu hrází pomocí pytlů s pískem," uvedl. 

Ve Starém Městě na Šumpersku voda částečně zatopila silnici v jedné ulici. Na Jesenicku v České Vsi hasiči odčerpali vodu z domů, která přitekla z okolních polí. "Profesionální jednotka ze stanice v Jeseníku připravila pro případné využití zásoby pytlů s pískem a je připraveno využití technických služeb k dalšímu doplnění," uvedl Hošák.

V Beskydech se vydatnější srážky budou vyskytovat až do čtvrtečního večera. V zasažených oblastech mohou hladiny toků vystoupat na první a druhý povodňový stupeň, na tocích odvodňujících Jeseníky až třetí stupeň, tedy ohrožení. Nejvíce srážek zatím na Moravě spadlo na Horní Bečvě (54 mm) a Dolní Moravě (44 mm). "V současnosti jsou největší srážky za hodinu ve Vsetíně (11 mm), Karolince (10 mm) nebo ve Valašském Meziříčí (8 mm)," uvedl hodinu po poledni mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. První stupně povodňové aktivity byly na Rožnovské Bečvě v Rožnově a Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích.

V úterý odpoledne byla z preventivních důvodů otevřena spodní výpust na vodním díle Karolinka. "Naše nádrže jsou připraveny zachytit či transformovat případné povodňové průtoky, retenční prostory jsou na všech nádržích volné," dodal ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. 

Na třetí stupeň povodňové aktivity vystoupila hladina řeky Veličky ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku. "Ve Velké nad Veličkou se tok ještě drží v korytu, objížděli jsme to," uvedl starosta obce Petr Šmidrkal. Velička je druhá největší řeka v okrese, vlévá se do Moravy. Na druhém povodňovém stupni je Velička ještě u Strážnice.

V Jihomoravském kraji stoupají hladiny i dalších řek. Od 18:00 platí výstraha hydrometeorologického ústavu před prvním stupněm povodňové aktivity ve Vyškově, Bučovicích na Vyškovsku, Kyjově, Hodoníně a Břeclavi.

Obtíže s vodou mají i na Chrudimsku

Přes celodenní vytrvalý déšť nedosáhly hladiny řek v Pardubickém kraji zatím ani nejnižšího, tedy prvního povodňového stupně. Výrazné zvýšení hladiny zatím vodohospodáři zaznamenali jen na Tiché Orlici v Lichkově na Orlickoústecku. Voda stékající ze svahu ale zaplavila ulici K Májovu v Chrudimi. Profesionální i dobrovolní hasiči ji od 14:00 odčerpávají pomocí plovoucích čerpadel, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Už dopoledne museli hasiči čerpat také vodu ve Svratouchu nebo Hlinsku na Chrudimsku. Někde odklízeli stromy a větve spadlé na silnice.

V Beskydech bude pršet až do čtvrtečního večera

Výstraha meteorologů na vydatné srážky a možné povodně platí až do čtvrtečního dopoledne. Podle ČHMÚ může v severovýchodní polovině Česka dnes a ve čtvrtek dopoledne napršet 30 až 70 milimetrů, na návětří hor ojediněle přes 100 milimetrů vody. V Beskydech se vydatnější srážky budou vyskytovat až do čtvrtečního večera. 

"V zasažených oblastech předpokládáme četné dosažení 1. a 2. SPA, na tocích odvodňující Jeseníky, v důsledku silného nasycení území, hladiny dosáhnou až úrovně 3. SPA. Na ostatním území České republiky očekáváme v závislosti na spadlých srážkách také vzestupy hladin vodních toků, ale již bez dosažení SPA," uvádí meteorologové ve výstraze. 

V Moravskoslezském kraji dosáhla druhého povodňového stupně řeka Jičínka v Novém Jičíně a je pravděpodobné, že stoupne na třetí stupeň. Starosta Stanislav Kopecký svolal povodňovou komisi, město se snaží zabránit ucpání kanálů a poskytuje lidem pytle s pískem.

Řeka Olše v Jablunkově, která dopoledne překročila první stupeň, už výrazně klesla pod tuto úroveň. V noci se ale očekávají další přívalové srážky a hladina Olše může dosáhnout i druhého povodňového stupně. "V povodí očekáváme ještě další srážky. Podle prognóz by mělo během dne a noci spadnout až 100 milimetrů. Místy se může jednat o přívalové deště. Hladiny řek proto ještě budou stoupat," řekla mluvčí společnosti Povodí Odry Šárka Vlčková. V případě Olše by hladina mohla dosáhnou v Dětmarovicích a Věřňovicích na Karvinsku i druhého stupně, může být ohrožena zástavba v blízkosti Petrůvky v Petrovicích a v Závadě.

Nejvyššího, tedy třetího stupně povodňové aktivity by mohla podle prognózy vodohospodářů dosáhnout v noci na čtvrtek řeka Bělá v Jeseníku a v Mikulovicích. Druhý stupeň by mohl platit na toku Staříč v obci Lipová-lázně. Obdobná situace může nastat i na Osoblaze na Bruntálsku. 

"Potvrzujeme, že vzhledem k aktuálnímu nasycenému stavu povodí a možnosti výskytu místy vydatnějších přívalových srážek může dojít k rozvodnění menších toků a k ohrožení usedlostí ležících v blízkosti vodních koryt toků," uvedli vodohospodáři v prognóze.

Meteorologové už v úterý upozorňovali na to, že severní a severovýchodní část republiky zasáhne vydatný déšť. Ráno upřesnili, že zejména v Krkonoších a Jizerských horách mohou být srážky extrémní, kvůli čemuž hrozí rychlé rozvodnění hlavně menších řek. Velmi vydatný déšť meteorologové očekávají v Moravskoslezském kraji a v částech Olomouckého, Pardubického, Královéhradeckého a Libereckého kraje.

Na návětřích hor může ojediněle spadnout až 100 milimetrů srážek za 24 hodin. Vydatný déšť dnes zasáhne i část Vysočiny, Jihomoravského a Zlínského kraje.

 

Právě se děje

Další zprávy