Nejteplejší den roku v Česku: V Řeži u Prahy naměřili 39,2°C

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2015 19:15
Ze 138 těchto stanic nepadl rekord jen v jedenácti a na jednom místě byl původní rekord vyrovnán.
Vedro, ilustrační foto
Vedro, ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Středa se stala nejteplejším dnem letošního roku v Česku. Vůbec největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,2 stupně.

Teplotní rekordy přitom padly na téměř všech stanicích s delší měřicí tradicí. Ze 138 těchto stanic nepadl rekord do 18:00 jen u jedenácti a na jednom místě byl původní rekord vyrovnán. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) to uvedl na svém webu.

Do dneška byl dosavadním nejteplejším dnem roku 5. červenec, kdy se v polohách pod 600 metrů nad mořem vyšplhala nejvyšší teplota na průměrných 34,7 stupně.

K dnešním 17:00 vystoupila teplota většinou na 33 až 37 stupňů, ojediněle až na 39 stupňů, uvedli meteorologové a doplnili, že i když vlivem velmi teplého vzduchu od jihu mohla i v podvečer na některých místech teplota ještě mírně stoupat, absolutní rekord celé České republiky, a to 40,4 stupně z 20. srpna 2012 v Dobřichovicích, zřejmě odolal.

Na pěti stanicích, kde meteorologové zaznamenávají teplotu aspoň 30 let, byl však překonán absolutní rekord pro celý červenec. V Brodě nad Dyjí na Břeclavsku a v Protivanově na Prostějovsku byl k 17:00 tento rekord vyrovnán.

Ve Vsetíně bude dokonce naměřena absolutně nejvyšší teplota za celou dobu pozorování na této stanici, doplnil ČHMÚ. Tamní stanice měří teplotu 88 let a dosud nejvýše, k 36,7 stupně, se tam vyšplhala 8. srpna 2013. Stejnou hodnotu zaznamenala stanice už dnes k 16:00, doplnil ČHMÚ.

Ve čtvrtek začne pršet

Jen o něco menší vedro než v Řeži u Prahy bylo i v Plzni Bolevci nebo Dobřichovicích v okrese Praha - západ, kde měli shodně 38 stupně.

K hodnotě 37,8 stupně vystoupal teploměr ve Strážnici na Hodonínsku, Neumětelech na Berounsku a Praze Karlově. Pražská Libuš hlásila o dvě desetiny stupně méně.

Teplotní rekordy padají v Česku od minulého týdne, mírně si republika oddechla jen v pondělí. Na čtvrtek meteorologové už hlásí nižší teploty a déšť. Nejvyšší denní teploty by se měly dostat k 25 až 29 stupňům, na Moravě a ve Slezsku k 29 až 33 stupňům.

Ojediněle by mohlo sprchnout a v jižních Čechách, na Moravě a ve Slezsku se mohou objevit i bouřky. Podobné počasí by mělo být i v pátek a sobotu, pak by se měly denní teploty dostat maximálně na 26 stupňů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy