Evropu sužuje vlna veder. Řecko bojuje s požáry

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2015 19:21
Kvůli extrémně suchému a horkému počasí bojují stovky řeckých hasičů s lesními požáry. Nejvíce jich je okolo Atén a na jihu země.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Atény - Stovky řeckých hasičů bojují s pomocí desítek cisternových letadel s 34 lesními požáry, které vypukly v průběhu dne zejména na jihu země a v oblasti metropole Atén kvůli extrémně suchému a horkému počasí.

Úřady provedly evakuaci tisíců lidí, včetně 200 dětí z letních táborů poblíž řeckého hlavního města.

Ministerstvo obrany zmobilizovalo armádu, aby pomáhala nejen v tom, aby zabránila v šíření požárů, ale aby také preventivně dohlížela před vypuknutím dalších.

Panují obavy, že některé byly založeny úmyslně. Řecká vláda požádala o pomoc Evropskou unii.

Největší z požárů se snaží zkrotit více než stovka hasičů poblíž města Neapolis ve východní části poloostrova Peloponés. Plameny pronikly k jednomu z předměstí Atén, kde shořel jeden z okrajových domů.

Požár u metropole vypukl na zalesněném pahorku Immitos, který leží v bezprostřední blízkosti předměstí Iliupolis na jihovýchodě Atén.

Podle agentury DPA z místa stoupá obrovský sloup černého kouře, který je vidět na kilometry daleko. Na místě je asi 30 hasičů, kteří mají k dispozici deset hasičských vozů a jednu helikoptéru, pomáhat se jim snaží i místní obyvatelé. Zatím ale ohnivá fronta postupuje k dalšímu předměstí Glyfada.

Další požáry vypukly severně a východně od Atén, kam zamířilo zasahovat dalších několik desítek požárníků. Hoří v lokalitách Malakasa, Byronas a Oropi. Další mohutné požáry jsou hlášeny například z poloostrova Efvia (Euboia).

Evakuace vesnic

Mnohem větší starosti mají hasiči s plameny v jihořecké oblasti Lakónie. Kvůli požáru už se tam museli evakuovat obyvatelé tří vesnic, pobřežní stráž pomáhala odvézt do bezpečí lidi, které oheň uvěznil na plážích.

Plameny živené silným větrem se tam snaží zkrotit asi 120 hasičů a tři desítky vojáků, kteří mají k dispozici sedm letadel a dva vrtulníky. Jedno z letadel muselo nouzově přistát, obešlo se to ale bez zranění, uvedla agentura AP.

"Všechny síly jsou v pohotovosti," oznámil premiér Alexis Tsipras, podle kterého pokračující vedro a silné větry boj s živlem výrazně komplikují.

Další vlna veder v jižní a střední Evropě

Vedra se nevyhnula ani zbytku Evropy: v jižním Německu a v Rakousku se teploty vyšplhaly k 35 stupňům Celsia, ve střední Itálii dosáhly dokonce 38 stupňů.

Italské ministerstvo zdravotnictví vydalo kvůli extrémně vysokým teplotám varování pro obyvatele více než dvou desítek měst včetně Říma, Florencie nebo Boloni, zaměstnanci některých podniků dostali kvůli horku zvláštní volno. Už během víkendu by ale mělo přijít mírné ochlazení, které přinesou silné bouřky.

V Česku padly teplotní rekordy na desítkách míst; nejvyšší teplotu - 36,5 stupně - naměřili ve Strážnici na Hodonínsku, v tomto případě ovšem o rekordní hodnotu nešlo.

V Německu se rtuť šplhala vysoko už ve čtvrtek, a to zejména na jihu a východě země. Teploty přes 30 stupňů Celsia zasáhly téměř celé území, vyjma přímořských oblastí na severu země.

Podle meteorologů za extrémní teploty může tlaková níže nad východním Atlantikem, při jejímž okraji proudí horký vzduch z jihu do středních a severních oblastí kontinentu.

Už večer a hlavně v sobotu ale mají v Německu udeřit silné bouřky s kroupami, po kterých by měly teploty klesnout ke 30 stupňům.

Někteří zaměstnanci kvůli vedru zůstali doma

V Itálii platilo varování před vysokými teplotami ve více než 20 městech, zejména na severu a ve středu země. Odborníci ráno varovali, že kvůli velké vlhkosti se tam teploty budou pocitově zdát ještě mnohem vyšší než ve skutečnosti. Turisté v hojně navštěvovaných městech měli k dispozici klimatizované stany, v nichž si mohli oddechnout během návštěvy památek.

Někteří zaměstnanci měli kvůli vedrům volno; podle agentury DPA se to týkalo například výrobce luxusních vozů Maserati.

Podle italských meteorologů se dosud jedná o nejintenzivnější a nejdelší vlnu veder na Apeninském poloostrově za posledních 70 let. Ochladit by se přitom v Itálii mělo až na konci července. Meteorologická služba Centro Epson Meteo dokonce předpovídá nejteplejší červenec v historii měření.

Za první dva červencové týdny zemřela kvůli vysokým teplotám jen v severoitalském Turínu více než stovka starších lidí.

Varování před výstupem na Mont Blanc

Ve Francii sice horka už mírně polevila, úřady ale varovaly vysokohorské turisty, aby upustili od výstupu na nejvyšší horu Alp Mont Blanc. Kvůli extrémním teplotám a suchu prý totiž v uplynulých dnech došlo na nejpoužívanější trase kolem chaty Go?ter k pádu kusů skal a sesuvům kamení. Své plánované výstupy prý odložili i místní horští vůdci. Každý rok během léta touto takzvanou "normální" nebo "královskou" trasou projde na 17 tisíc lidí.

Extrémní horka zasáhla Evropu už na přelomu června a července, kdy se teploty ve Španělsku, Francii, Itálii, Rakousku či Německu rovněž blížily 40 stupňům. Francouzské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek zveřejnilo statistiku, z níž vyplývá, že kvůli horkům tehdy zemřelo o 700 lidí více, než je v tuto roční dobu obvyklé.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy