Nejdřív bouřky, pak léto. Počasí bude přát festivalům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2014 16:50
V sobotu teploty vystoupají k 26 stupňům a v neděli ještě porostou. Místy se ale objeví bouřky.
Tento víkend bude festivalům přát.
Tento víkend bude festivalům přát. | Foto: southside festival

Praha Nejen návštěvníky letních hudebních festivalů tento víkend potěší pravé prázdninové počasí. Po deštivém závěru pracovního týdne bude v sobotu převážně jasná obloha a teploty v maximech vyšplhají k 26 °C.

V neděli teploty ještě o něco porostou. Na jihovýchodě Čech bude až 28 °C, místy se objeví přeháňky nebo bouřky.

Pátek ale bude podle Českého hydrometeorologického ústavu ještě ve znamení přeháněk a zamračené oblohy na celém území. Odpoledne se mohou objevit i bouřky. K večeru by srážek mělo od severu ubývat, nejvyšší teploty se budou pohybovat v rozmezí 20 až 24 °C.

Východ Moravy zasáhnou silné bouřky

Oproti tomu východ Moravy v pátek odpoledne zasáhnou silné bouřky s přívalovým deštěm, který může zvednout hladiny tamních řek. Meteorologové očekávají rychlé rozvodnění především menších toků.

ČHMÚ varoval před velmi silnými bouřkami zejména Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj. Výstraha je v platnosti od pátečních dvou hodin odpoledne do 17:10.

Silné bouřky už zasáhly Novojičínsko, kde ojediněle napršelo v úhrnu až 50 milimetrů vody. Vedle Novojičínska by s podobným počasím měli počítat i lidé na Vsetínsku, Prostějovsku a Frýdecko-Místecku.

Bouřka na Ústecku vyvracela stromy.
Bouřka na Ústecku vyvracela stromy. | Foto: HZSÚK

Bouřka už se prohnala i Ústeckým krajem. Do jednoho z vyvrácených stromů narazil na Děčínsku osobní vlak. Doprava na trati na Rumburk a Českou Lípu stojí, řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Na některých místech byly problémy i s dodávkami elektřiny. "V souvislosti s bouřkou eviduje dispečink ČEZ poruchy na Děčínsku v oblasti Merboltic a na Českolipsku, kde se nám již podařilo dodávky obnovit. Krátkodobé výpadky jsme zaznamenali také na Litoměřicku," řekla mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

V noci teploty klesnou k 13 až 9 °C. Obloha zůstane nadále zatažená a v sobotu ráno se objeví i mlhy.

V sobotu přes den se pak počasí na celém území konečně vylepší, teploty vystoupají k 24 až k 26 °C. Obloha bude polojasná až oblačná, v některých krajích se objeví přeháňky či mírné bouřky.

Hudební festivaly jsou v plném proudu

Na různých místech republiky o víkendu pokračuje další kolo tradičních hudebních festivalů. Počasí bude pro návštěvníky více než příznivé. Teploty se budou pohybovat kolem příjemných 25 °C, déšť se objeví spíše přechodně.

Ve Středočeském kraji, kde se uskuteční alternativní hudební festival Creepy Teepee, zaprší zejména v jihovýchodní části kraje. Teplota se bude držet na spodní hranici 24 °C, následující den vystoupá k 27 °C.

Na Mighty SoundsTáboře bude zhruba o stupeň tepleji. Teploměry v Jihočeském kraji v sobotu ukážou až 25 °C a během dne bude přechodně oblačno. V neděli bude kolem 26 °C a odpoledne začne od jihozápadu postupně přicházet oblačnost.

Nejtepleji bude na jižní Moravě

Ve Zlínském kraji, kde tento týden ve Vizovicích startuje hudební festival Masters of Rock, bude místy pršet hlavně přes den. K večeru budou naopak oblačnost i srážky  na ústupu. Teploty v kraji v sobotu vystoupají k 26 °C, v neděli pak až k 27 °C.

I na jižní Moravě, kde o víkendu proběhne 22. ročník boskovického festivalu pro Židovskou čtvrť, teploty vystoupají až k 26 °C. Přes den v kraji místy sprchne a objeví se i bouřky. V neděli teploty vyšplhají k 28 stupňům, obloha by měla být jasná, místy mírně pod mrakem.

V noci bude v Česku 10 až 14 °C.

Stejné letní počasí následně vydrží i v průběhu celého příštího týdne. V druhé polovině týdne bychom opět mohli naměřit tropickou třicítku.

 

Právě se děje

Další zprávy