Dopravu v Česku komplikuje sněžení a sněhové jazyky

ČTK ČTK
30. 1. 2015 9:48
Ve výše položených oblastech silnice namrzají. Zejména na Moravě si musí dát řidiči pozor také na silný vítr.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Dopravu na řadě míst České republiky od rána komplikuje sněžení a sněhové jazyky, které se vyskytují téměř ve všech krajích.

Ve výše položených oblastech silnice namrzají. Zejména na Moravě si musí dát řidiči pozor také na silný vítr.

V Moravskoslezském kraji se ráno srazily tři kamiony, a u Dobratic na Frýdecko-Místecku uzavřely v jednom směru rychlostní silnici R48. V Karlovarském kraji je pak u Bečova nad Teplou téměř nesjízdná silnice na Plzeň.

Sněžit bude i přes den

Hlavní komunikace jsou sjízdné, většinou mokré po chemickém ošetření. Na vedlejších cestách může ležet ujetá či zledovatělá vrstva sněhu.

Sněhové přeháňky budou na některých místech Česka pokračovat i přes den, trvalejší sněžení se očekává k večeru na východě republiky. Teploty se pohybují kolem nuly.

Situace je obtížná zejména pro řidiče kamionů. V Plzeňském kraji způsobil těžký sníh komplikace na Tachovsku a Domažlicku, pro nákladní auta je hůře průjezdný úsek od hraničního přechodu Folmava k sousední České Kubici. Měla by počkat, až silničáři největší problémy vyřeší.

V Karlovarském kraji nemohou kamiony na několika místech vyjet kopce. Pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů je také v Libereckém kraji nadále uzavřená silnice 10 od Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově.

Vše komplikuje silný vítr

Sněhové jazyky se tvoří v Moravskoslezském, Zlínském, Olomouckém, Libereckém či Pardubickém kraji. Ve zvýšených oblastech způsobují problémy také v Královéhradeckém či Ústeckém kraji nebo na Vysočině.

Na severu Moravy mohou cesty nadále namrzat a kvůli proměnlivému nárazovému větru se mohou dále tvořit závěje. V Olomouckém kraji by měli být opatrní řidiči zejména na Jesenicku a Prostějovsku.

Zledovatělá ujetá vrstva sněhu leží na silnici nižších tříd Královéhradeckého kraje, největší komplikace jsou na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku.

Jižní Morava je bez potíží

Bez potíží jsou sjízdné všechny silnice na jižní Moravě, pouze na některých výše položených místech se také tvoří vlivem větru sněhové jazyky.

Většina komunikací je bez omezení průjezdná i ve Středočeském kraji, řidiči by si měli dát pozor na menších cestách. Sněhové přeháňky se po ránu vyskytují na Rakovnicku a na dálnicích D5, D8 a Pražském okruhu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Muž vyhrožoval útokem na nemocnici v Uherském Hradišti, policisté ho zadrželi

Osmapadesátiletý muž ve čtvrtek odpoledne telefonicky vyhrožoval, že by se v nemocnici v Uherském Hradišti mohlo stát to, co v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Policie ho zadržela a chce ho obvinit z šíření poplašné zprávy, navrhne také jeho vzetí do vazby. V případě odsouzení hrozí muži jeden rok až pět let vězení. Novinářům to řekl náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdan Varyš.

V nemocnici v Ostravě v úterý dvaačtyřicetiletý muž zastřelil selidí, další člověk podlehl zranění později. Vrah asi tři hodiny po útoku v Děhylově na Opavsku spáchal sebevraždu.

Muž, který ve čtvrtek telefonicky vyhrožoval uherskohradišťské nemocnici, má podle policie devět záznamů v rejstříku trestů, jde o záznamy násilného i majetkového charakteru. Na lince 158 krátce po 15:00 anonymně uvedl, že má zdravotní potíže a nikdo ho nechce vyslyšet. Do nemocnice vzápětí po telefonátu vyjelo několik policejních hlídek, některé vstupy do areálu byly uzamčeny. Policie muže z Uherskohradišťska dopadla zhruba dvě hodiny po telefonátu v bytě ve Zlíně, v dechu měl 1,96 promile alkoholu. Policisté zjistili, že muž nevlastní žádnou legálně žádnou zbraň.

Další zprávy