Dopravu v Česku komplikuje sněžení a sněhové jazyky

ČTK ČTK
30. 1. 2015 9:48
Ve výše položených oblastech silnice namrzají. Zejména na Moravě si musí dát řidiči pozor také na silný vítr.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Dopravu na řadě míst České republiky od rána komplikuje sněžení a sněhové jazyky, které se vyskytují téměř ve všech krajích.

Ve výše položených oblastech silnice namrzají. Zejména na Moravě si musí dát řidiči pozor také na silný vítr.

V Moravskoslezském kraji se ráno srazily tři kamiony, a u Dobratic na Frýdecko-Místecku uzavřely v jednom směru rychlostní silnici R48. V Karlovarském kraji je pak u Bečova nad Teplou téměř nesjízdná silnice na Plzeň.

Sněžit bude i přes den

Hlavní komunikace jsou sjízdné, většinou mokré po chemickém ošetření. Na vedlejších cestách může ležet ujetá či zledovatělá vrstva sněhu.

Sněhové přeháňky budou na některých místech Česka pokračovat i přes den, trvalejší sněžení se očekává k večeru na východě republiky. Teploty se pohybují kolem nuly.

Situace je obtížná zejména pro řidiče kamionů. V Plzeňském kraji způsobil těžký sníh komplikace na Tachovsku a Domažlicku, pro nákladní auta je hůře průjezdný úsek od hraničního přechodu Folmava k sousední České Kubici. Měla by počkat, až silničáři největší problémy vyřeší.

V Karlovarském kraji nemohou kamiony na několika místech vyjet kopce. Pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů je také v Libereckém kraji nadále uzavřená silnice 10 od Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově.

Vše komplikuje silný vítr

Sněhové jazyky se tvoří v Moravskoslezském, Zlínském, Olomouckém, Libereckém či Pardubickém kraji. Ve zvýšených oblastech způsobují problémy také v Královéhradeckém či Ústeckém kraji nebo na Vysočině.

Na severu Moravy mohou cesty nadále namrzat a kvůli proměnlivému nárazovému větru se mohou dále tvořit závěje. V Olomouckém kraji by měli být opatrní řidiči zejména na Jesenicku a Prostějovsku.

Zledovatělá ujetá vrstva sněhu leží na silnici nižších tříd Královéhradeckého kraje, největší komplikace jsou na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku.

Jižní Morava je bez potíží

Bez potíží jsou sjízdné všechny silnice na jižní Moravě, pouze na některých výše položených místech se také tvoří vlivem větru sněhové jazyky.

Většina komunikací je bez omezení průjezdná i ve Středočeském kraji, řidiči by si měli dát pozor na menších cestách. Sněhové přeháňky se po ránu vyskytují na Rakovnicku a na dálnicích D5, D8 a Pražském okruhu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 15 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy