Česko zažilo první supertropický den. Koupaliště mnohde nestačila, lidé museli čekat

ČTK Domácí ČTK, Domácí
19. 6. 2021 18:56
Česko poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů Celsia. Teplotní rekord pro 19. červen překonalo 40 stanic. Koupaliště však mají kvůli pandemii kapacitu sníženou na polovinu, proto na mnoha místech museli lidé u pokladen čekat, až někdo z návštěvníků odejde. Neděle má být ještě teplejší, ale večer podle předpovědi přijdou silné bouřky s kroupami.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Nové maximum pro dnešek zapsalo 40 stanic ze 156, které měří třicet a více let. Mezi tyto stanice patřily i tři, které sledují počasí déle než 100 let, konkrétně Přerov, České Budějovice - Rožnov a Milešovka.

Nejtepleji bylo stejně jako v předchozích dvou dnech v Plzni-Bolevci, a to 35,7 stupně, uvedli meteorologové na webu. Hranici 35 stupňů překonaly ještě stanice Plzeň-Mikulka a Dobřany na západě Čech a Tuhaň na Mělnicku.

Vlna veder dneškem nekončí, v neděli se očekávají maximální teploty v průměru ještě o jeden stupeň vyšší, takže se 20. červen podle meteorologů zřejmě stane zatím nejteplejším dnem tohoto roku.

Velmi horký víkend mají v Čechách k večeru nebo v noci ukončit silné bouřky, které může provázet nárazový vítr, kroupy a přívalové srážky. Hlavně na východě republiky vydrží teploty nad tropickou třicítkou ještě v pondělí, pak se mírné ochlazení, bouřky nebo déšť čekají v celé republice.

Koupaliště mají kapacitu omezenou na polovinu na základě vládního nařízeni v souvislosti s koronavirovou epidemií. Na hranici povolené kapacity se už krátce po poledni dostaly například venkovní plavecké areály v Olomouci. Vnitřní část olomouckého akvaparku byla plná ve 14:00 a noví návštěvníci mohli  dovnitř, jen když někdo odešel. Od 1. července, kdy začínají letní prázdniny, má být pro bazény a koupaliště limit 75 procent kapacity.

Mnohá pražská koupaliště překročila povolenou kapacitu už dopoledne. Například Petynka v Praze 6, které může najednou pustit 800 lidí, této hranice dosáhlo dnes víc než hodinu před polednem. Koupaliště Divoká Šárka ve stejné městské části, kam ovšem musí zájemci o ochlazení dorazit pěšky nebo na kole, se k maximu 950 návštěvníků blížilo brzo odpoledne. "Jsme na hraně, za chvíli budeme zavírat," řekl ČTK kolem 14:00 pracovník koupaliště.

Jihomoravská koupaliště navzdory tropickému počasí problém se sníženou kapacitou neměla. Brněnská Riviera, Zábrdovice ani Kraví hora nenaplnily maximální možnou kapacitu a nemusely zastavovat vstupy.

Snížená kapacita není problém ani v Břeclavi. "Myslím, že nižší návštěvnost je daná tím, že lidé se bojí přijít, protože nevědí, čím se mají prokázat," uvedl Radek Hrdina, ředitel společnosti Tereza Břeclav, která koupaliště provozuje.

I podle zástupců ostatních dotázaných koupališť zájem snižuje právě povinnost prokázat u vstupu test na covid-19, očkování nebo prodělání nemoci. "Přestože na tuto povinnost upozorňujeme a nabízíme návštěvníkům formuláře přímo na místě, někteří na to reagují s nelibostí, někdy jsou dokonce agresivní," konstatovala Michaela Radimská, mluvčí společnosti Starez-sport, která provozuje dvě brněnská koupaliště.

Naopak mnohem více lidí než obvykle v tuto roční dobu bylo odpoledne na Brněnské přehradě. U největšího brněnského přírodního koupaliště, kde se vstupné nevybírá, a není tím pádem nutné mít s sebou formuláře, se naplnily břehy i hladiny, konstatoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. "Podle hlášení poříční jednotky odpovídá návštěvnost na přehradě víkendu o letních prázdninách, v tuto dobu rozhodně tolik lidí na přehradě obvykle nebývá. Je vidět, že se po hladině pohybuje výrazně vyšší počet vypůjčených paddleboardů, šlapadel a lodiček a samozřejmě i plavců," uvedl.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy