Česko zažilo první letní den, stanice hlásí teplotní rekordy

ČTK ČTK
15. 4. 2015 18:38
Teplota vzduchu překročila 25 stupňů Celsia na třech stanicích v Ústeckém kraji.
Ilustrační foto - Počasí už jakoby lákalo k vodě...
Ilustrační foto - Počasí už jakoby lákalo k vodě... | Foto: Zuzana Šmajlerová/Economia

Praha - Česko ve středu podle meteorologů zažilo první letní den, kdy teplota vzduchu dosáhne nebo překročí 25 stupňů Celsia. Nejtepleji, 25,8 stupně, bylo v Kopistech na Mostecku. Letní teploty naměřily i stanice v Doksanech a Žatci rovněž v Ústeckém kraji.

Na řadě dalších míst padaly teplotní rekordy pro 15. duben, například v Praze, Plzni, Karlových Varech či České Lípě. První "letní den" letošního roku přišel o více než měsíc dříve než v roce 2014, uvedl na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Na dalších 16 stanicích především v nižších polohách Ústeckého, Plzeňského a Středočeského kraje dosáhly teploty přes 24 stupňů Celsia. Tak teplé počasí v polovině dubna není obvyklé. V tomto tisíciletí se teploty vyšplhaly na letní hodnoty v tomto období ještě v roce 2000, 2007, 2009, 2011 a 2013. Proto byly na řadě míst překonány i několik desítek let staré rekordy pro středeční den.

Příliv velmi teplého vzduchu bude podle ČHMÚ pokračovat během noci a čtvrtka, pak začne republiku ovlivňovat zvolna postupující studená fronta. Meteorologové očekávají, že rekordní teploty mohou během čtvrtka dosáhnout stanice umístěné hlavně na jihu republiky, tedy v Jihočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině.

 

Právě se děje

Další zprávy