Piloti, co minuli cíl o 240 km, přišli o licenci

Report
28. 10. 2009 17:50
Minneapolis - Dvojice pilotů, kteří o plných 240 kilometrů přeletěli letiště v americkém Minneapolisu přišli o licenci
Žádný únos, jen nepozornost, tvrdí vyšetřovatelé o podivném přeletu
Žádný únos, jen nepozornost, tvrdí vyšetřovatelé o podivném přeletu | Foto: Reuters

O rozhodnutí se muži dozvěděli ze speciálního dopisu od Federálního leteckého úřadu.

FAA ve svém sdělení označila konání pilotů za extrémně nezodpovědné. Dvojice diskutujících mužů byla obviněna z "totálního zanedbání a pohrdání svými povinnostmi."

Piloti se podle amerického úřadu mohou proti rozhodnutí o odejmutí licencí do deseti dnů odvolat.

Ztratili pojem o čase

Vyšetřování Státního úřadu pro bezpečnost dopravy ukázalo, že piloti z letu 188 se místo řízení věnovali soukromým notebookům a debatovali o poměrech v letecké společnosti.

Přitom se jedná o velmi zkušené piloty, kteří mají nalétány tisíce hodin a ve společnosti Northwest Airlines pracují už 24, respektive 12 let.

"Oba dva tvrdí, že ztratili pojem o čase," uvedl úřad ve svém prohlášení.

"Používání laptotpů nebo provozování jiných aktivit nesouvisejících s řízením letadla porušuje zásady společnosti," stojí v prohlášení vlastníka letadla, firmy Delta.

Hrozilo sestřelení

Celá stěží uvěřitelná patálie se odehrála minulou středu a navzdory své zdánlivé komičnosti hodně vystrašila operátory na letištích.

Ti totiž s letadlem na více než hodinu ztratili rádiové spojení a obávali se, že letadlo unesli teroristé.

Na letišti Madison ve státě Wisconsin už v tu dobu pomalu startovaly dvě stíhačky připravené stroj společnosti Northwest Airlines okamžitě sestřelit.

Nakonec se operátorům podařilo s piloty přece jen spojit. Ti airbus se 147 nic netušícími pasažéry otočili a dosedli podle plánu na letiště v Minneapolisu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy