Očkování na dovolenou se vyplatí

6. 6. 2007 0:00
S blížícím se létem stále více Čechů plánuje dovolenou. Kromě zájezdu, plavek a opalovacího krému by se ale měli připravit i na choroby, které je mohou na cestách potkat. Proti mnohým z nich nejlépe ochrání očkování. Ale pozor, často se s ním musí začít v předstihu.

Od Španělska po tropy

Chronicky známé je varování lékařů, kteří upozorňují, že očkování je vhodné nejen při cestách do exotických destinací v Asii či Africe, ale také pro mnoho zemí Evropy. Koneckonců, ani v Česku není rozumné být zcela neočkován: hepatitida typu A, klíšťová encefalitida nebo meningokoková meningitida vás mohou postihnout i u nás.

Zatímco většina "cestovatelských" očkování je doporučených, existuje i povinná vakcinace: ta se týká žluté zimnice a musí ji podstoupit cestovatelé do některých zemí rovníkové Afriky a Jižní Ameriky. Pokud byste zapomněli, přišel by vás pokus o dovolenou pěkně draho.

Pokud chcete zjistit, jaké očkování se doporučuje právě pro cíl vaší dovolené, můžete využít některé specializované stránky: například Domů ve zdraví nebo Centrum cestovní medicíny. I když mezi doporučeními mohou existovat určité rozdíly, v hlavních parametrech se budou shodovat. Proti mnohým chorobám se přitom v Česku očkuje povinně, často už v dětství.

Když se rozhodnete, proti čemu se dáte očkovat, čeká vás rozhodnutí, kde se dát očkovat. Nejjednodušší je zeptat se praktického lékaře nebo v nejbližší nemocnici. Pokud chcete mít jistotu poskytnutých služeb, můžete využít některé ze středisek, která doporučují specializované stránky zde. Využít odborné poradenství je důležité například tehdy, pokud jedete do oblastí ohrožených malárií: Proti této nemoci se nedá očkovat, je třeba užívat preventivní léčbu, a proto je třeba pečlivě posoudit, zda je podávání léků nutné.

O očkování byste přitom měli přemýšlet nejméně 6 týdnů před odjezdem na dovolenou!

Kolik mě to bude stát?

Očkování pochopitelně není zadarmo. Náklady na případné léčení - a to nejen při akutním průběhu v cizině, ale také při pracovní neschopnosti po návratu - by ale byly podstatně vyšší.

Ceny některých očkovacích látek uvádí následující tabulka. Mohou se pochopitelně lišit na jednotlivých pracovištích (obvykle ne více než o 20 %).

nemoc očkovací látka cena za dávku potřebný počet dávek*
Virová hepatitida A Havrix 1440 1 600 Kč 2
Virová hepatitida B Engerix B 800 Kč 3
Virová hepatitida A+B Twinrix 1 600 Kč 3
Břišní tyfus Typhim Vi 600 Kč 1
Žlutá zimnice Stamaril 500 Kč 1
Meningokoková meningitida A+C 250 Kč 1
Pneumokoková infekce Pneumo 23 250 Kč 1
Klíšťová meningoencefalitida FSME-IMMUN 400 Kč 3
Vzteklina Rabipur 500 Kč 4
Malárie - profylaxe Lariam (8 tbl.) 800 Kč 1 tableta týdně
* nemusí být vždy všechny aplikovány před odjezdem
Zdroj: www.vakcinace.cz

Měli byste ale vědět, že do ceny očkování se promítá nejen samotná vakcína, ale i další náklady.
1. Za poradenství před cestou, tedy co a jak očkovat, si může lékař účtovat poplatek.
2. Dále se k vakcíně připočítává cena za její aplikaci, tedy za "píchnutí jehlou" - ta může dělat až 200 Kč.
3. Některá očkování navíc sestávají z více než jedné dávky: to znamená nejen vyšší náklady, ale mnohdy také nutnost zahájit očkování s přiměřeným předstihem.
4. A dalším nákladem, s nímž se musí počítat, je vystavení mezinárodního očkovacího průkazu. Pokud byste měli řešit onemocnění či úraz v cizině, je rozhodně rozumné tento průkaz mít - i kdyby jen jako doklad očkování proti tetanu. Ceny za vydání očkovacího průkazu se pohybují od 50 do 150 Kč.

Foto: Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

Další zprávy