Mimořádná zpráva

O dalším osudu Chobotnice se bude rozhodovat dnes

red
9. 1. 2008 8:10
Někteří právníci zpochybnili mezinárodní soutěž na novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné
Foto: NK

Praha - Někteří právníci zpochybnili mezinárodní soutěž na novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné. Uvedla to MF Dnes.

 Soutěž, kterou se svým návrhem "Chobotnice" vyhrál architekt Jan Kaplický, byla totiž vypsána podle pravidel Mezinárodní unie architektů (UIA) se sídlem v Paříži. Ta však není podle některých expertů mezivládní organizací, a tudíž nemá vůči Česku žádné pravomoci.

"Posudek Ústavu státu a práva jde ještě dál. Podle něj nelze na základě výsledků této soutěže zadat veřejnou zakázku. Jinými slovy, Národní knihovna by neměla Kaplického nechat zpracovat projekt podle jeho vlastního návrhu, nechce-li porušit české zákony," uvádí MFDnes.

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek o takových námitkách nechce ani slyšet. "Kdyby platilo, že soutěžní řád UIA je nepoužitelný, nikdy by nevznikly takové skvosty, jako je třeba novodobá Alexandrijská knihovna," uvedl pro list.

Právě dnes se přitom sejde skupina právníků , kterou sestavila Národní knihovna a pražský magistrát. Ta bude mimo jiné rozhodovat, zda je nutné vypsat na Národní knihovnu novou soutěž.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy