Noční šichta před olympijskou obrazovkou: Jde o zdraví

Josef Tuček
13. 2. 2010 10:30
Lepší než bdít je nahrát si přenos a podívat se druhý den, říká odborník na spánek
V noci se díval na olympiádu.
V noci se díval na olympiádu. | Foto: Reuters

Praha - Čas sov nadešel. Noční bdění u olympijské obrazovky začalo v noci na sobotu a potrvá dva týdny. Ve Vancouveru je o devět hodin méně než u nás, takže soutěže začínají večer našeho času (třeba start sjezdu mužů je plánován na sobotu tři čtvrtě na devět). A končí k ránu.

O víkendu to ještě jde. Kdo chce vidět sestry Sudovy lyžující v boulích, musí vydržet do nedělní půl páté ráno (to závod začíná) a pak to může dospat. Praví vytrvalci se ale poznají až příští týden. Lidé, kteří budou trávit noci před televizí a nevyspalí chodit do práce, by měli počítat s tím, že jim bude hůře fungovat paměť, budou podrážděnější, oslabí si imunitu proti nemocem. A radši by neměli řídit auto.

Zhoršený duševní výkon

Mozek ve spánku zpracovává informace, ukládá je do paměti. A také je staví do souvislostí. Vlastně se tak přibližuje k řešení problémů, kdy zdánlivě neřešitelný úkol se ráno jeví jako mnohem jednodušší. To vypozorovali už naši předkové a zachytili v přísloví, že ráno je moudřejší večera.

"Nedostatek spánku naopak snižuje duševní výkon a zhoršuje fungování paměti, protože člověk si hůře vybavuje vzpomínky," říká Karel Šonka, profesor neurologie z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Dalším projevem nevyspání je zpomalení reakčního času, což je nebezpečné v mnoha povoláních a samozřejmě i pro řidiče.

Noční olympiáda

  • Lékaři jako normu berou šest až devět hodin spánku denně.
  • Lidský spánek se totiž oproti minulým generacím zkrátil asi o hodinu. Také kvůli noční televizi.
  • Posun proti Vancouveru je devět hodin, například hokejový zápas Česko - Lotyšsko začíná v půl druhé v noci našeho času.
  • Program olympiády ZDE

Snížení obranyschopnosti organismu

"Člověk si tyto projevy ani nemusí uvědomovat, ale naše přístroje je zjistí," konstatuje profesor Šonka, jenž působí v laboratoři, která zkoumá jak poruchy spánku, tak důsledky jeho nedostatku. 

Málo spánku může vést rovněž ke zhoršení nálady a k její labilitě. "Někdy se projevuje také tendence k větší úzkostlivosti," popisuje Karel Šonka projevy, které už jsou na hranici běžného psychického stavu.

Déletrvající, několikadenní nevyspání navíc ještě zmenšuje obranyschopnost organismu, takže tělo se pak hůře ubrání onemocněním.

Foto: Aktuálně.cz

Noční bloger Miloslav Lubas bdí u olympijské obrazovky 

Ne pro každého je také vhodná představa, že si vezme volno, otočí si život vzhůru nohama, bude se přes noc dívat na olympijské přenosy a ve dne se pak vyspí.

"Jsou lidé, kteří přes den nedokážou spát," připomíná profesor Šonka.

A bude on sám televizní přenosy z olympiády sledovat?

"Kdybych byl mladší, asi bych se na ně díval. Ale teď se zlákat nenechám," říká. "S ohledem na životosprávu je nejlepší si vysílání nahrát a pak se na to nejzajímavější podívat druhý den."

 

Právě se děje

Další zprávy