Průzkum: Manažerům se kvůli krizi krátí spánek

Ekonomika Ekonomika
18. 5. 2009 22:31
FT: Průměrný manažer spí o 19 procent méně, než je doporučených osm hodin
Foto: Reuters

Washington - Kvůli recesi manažeři méně spí. Alespoň to podle listu Financial Times ukazuje průzkum provedený v pěti zemích světa.

Průměrný manažer prospí o 19 procent méně času, než je doporučených osm hodin. Asi 40 procent dotazovaných přitom viní ze své nespavosti právě současný stav globální ekonomiky.

Stres z práce kazí snění v první řadě Američanům. Podle průzkumu holandské skupiny Philips celých 30 procent z nich se přiznalo, že zaměstnání je důvodem, proč se v noci budí.

Hned za Američany se umístili Němci s 27 procenty, za nimi pak Britové s 24 procenty. Pracovní povinnosti budí ze sna 20 procent Japonců a 12 procent Holanďanů.

Právě Holanďané jsou z průzkumu nespavostí postiženi nejméně a v průměru naspí o 24 minut více než ostatní zkoumané země.

Může za to jen ekonomika? Ne tak docela

"Lidé, kteří dostatečně nespí mohou přibírat na váze, mají sklony k cukrovce, vyššímu krevnímu tlaku i srdečnímu infarktu," upozornil doktor David White z Philips Home Helathcare Solution. "Stojíme před vážným zdravotním problémem, pokud nebudeme brát spaní vážněji."

Podle něj by oživení ekonomiky mohlo přinést určitou úlevu. Nezmění však trend toho, že lidé v posteli tráví stále méně času.

"Ten (čas strávený v posteli) se soustavně zmenšuje bez ohledu na stav ekonomiky. Podle mého to má co dělat s pracovní morálkou, internetem, televizí a sociálními tlaky," dodává White.


 

Právě se děje

před 58 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy