Putovali z místního nádraží směrem k sídlišti, v čele průvodu nesli vlajku své strany. "Češi, pojďte s náma! Cikáni do práce! Nic než národ!" skandovali.
Na druhé straně už je čekali Romové. U vjezdu na sídliště v ulici Karla Čapka se jich sešly na čtyři stovky. "Táhněte, my jsme tu doma!" křičeli na neonacisty.
Podpořit je přijelo asi třicet přívrženců antifašistického hnutí Antifa.
První potyčka
Policie k sobě oba tábory nepustila. Sídliště oddělila od místa akce Dělnické strany páskem, před sídlištěm postavila desítky svých mužů. Do kritického místa připravila vodní dělo. Na místě byli i policejní psi.
Za celou dobu musela řešit jen jednu drobnou potyčku - romský mladík vhodil na skandující dav neonacistů láhev. Strhla se bitka, kterou ale muži zákola velice brzy uklidnili. Mladíka si policie odvedla.
Romové dál protestovali proti rasismu, vyjádřili také solidaritu rodině popáleného děvčátka z Vítkova. Na dům ve Vítkově před týdnem zaútočili neznámí lidé zápalnými láhvemi. Ve stejnou dobu, kdy v Ústí nad Labem pochodovali neonacisté a celé město bylo ochromeno.
"Jdeme ukázat, že s tím nesouhlasíme, ne se rvát," vysvětlil romský aktivista Radek Grundza, který vyzval znepokojené Romy ke klidu.
Romy přijel podpořit odstupující ministr pro lidská práva Michael Kocáb. "Kocáb je ministrem pro příživníky," okomentoval jeho přítomnost vůdce pochodu Petr Kotáb.
Naonacisté akci pro změnu využili k náboru nových členů.
Během projevů, které předneslo několik lidí z vedení Dělnické strany, současně obvinili Romy z několika útoků. Romové měli podle Petra Kotába napadat místní obyvatele, kteří se zúčastnili předešlé demonstrace, a vyhrožovat jim smrtí.
"Žádný podobný případ nikdo z lidí nehlásil. Budou to nějaké výmysly," okomentoval ale obvinění starosta Krupky Milan Puchar.
Čtvrt hodiny po čtvrté hodině odpoledne pak neonacisté demonstraci ukončili.
Musíme jen skandovat
Dělnická strana sem svolala shromáždění, jež oficiálně nazývá "za práva občanů na slušný život a řešení problému s nepřizpůsobivými osobami".
Na jejich internetových stránkách však v pozvánce stojí, že se chtějí sejít, aby protestovali proti "černému rasismu."
Vedle toho mezi místními chtějí uspořádat nábor nových členů do Dělnické strany, která kandiduje v červnových volbách do Evropského parlamentu.
"Chtějí si na nás dělat politické body. Hlavně se nenechte vyprovokovat, budeme jen skandovat," snažil se uklidňovat shromáždění Radek Grundza.
Vláda se už snažila Dělnickou stranu rozpustit, ale ministerstvo vnitra připravilo pro Nejvyšší správní soud tak chabé důkazy, že soud vládní návrh zamítl, a strana tedy může legálně působit a kandidovat ve volbách.
"Nejsme žádné zoo," komentuje akci strany, jež je podle ochránců lidských práv svázána s neonacistickými organizacemi, místní aktivista Ondřej Holub.
Vzpomínky z koncentráku ožívají
Přítomnost rasistů v Krupce však vyvolává mezi místními strach. "Maminka se bojí, že bude válka. Byla v koncentračním táboře, tak se jí to teď všechno vrací," líčí Dana Kozelková.
"Sama jsem na dnešek nespala, všichni máme strach, vždyť tohle není normální," dodává.
Dělnická strana se sem vrátila po týdnu. Již minulou sobotu se tu se svými takzvanými ochrannými sbory snažila projít "problémovými" ulicemi, leč neúspěšně.
Cestu jim zatarasili místní společně s Romy z ústeckých Předlic a Janova. Oba tábory musela od sebe oddělit policie. K zásadním konfliktům ale nedošlo.
Policie už dopoledne kontrolovala na příjezdu do města automobily a zabavovala zbraně a nebezpečné předměty.
"Policie zabavila 20 předmětů sloužících jako zbraně, například baseballové pálky, kladivo, teleskopický obušek nebo mačetu," řekla pro Českou televizi policejní mluvčí Ilona Novotná.
Všechny předměty byly zabaveny Romům, kteří přijeli podpořit místní obyvatele.