Útok ohněm byl pečlivě připraven, potvrdila policie

Petra Sasínová
24. 4. 2009 12:51
Policie přesný mechanismus útoku zatím nezveřejní. Mimo jiné z taktických důvodů
Policie potvrdila, že dům romské rodiny ve Vítkově zapálili neznámí útočníci tak, že tam hodili tři předměty naplněné hořlavinou.
Policie potvrdila, že dům romské rodiny ve Vítkově zapálili neznámí útočníci tak, že tam hodili tři předměty naplněné hořlavinou. | Foto: Tomáš Netočný

Vítkov - Policie definitivně potvrdila, že sobotní útok na romskou rodinu ve Vítkově, při kterém bylo těžce popáleno dvouleté dítě, způsobili úmyslně žháři.

A je jisté, že si pojistili, aby oheň nevyšel naprázdno. Ohniska požáru byla podle policie prokazatelně tři. Jako když se zapaluje velký táborák. Raději ze tří stran, kdyby z jedné strany nechytil.

"Ohniska požáru byla tři. Můžeme potvrdit, že šlo o tři zápalné předměty s hořlavinou," řekl Aktuálně.cz mluvčí severomoravské police Miroslav Pech.

Podrobnosti, například kterými okny předměty útočníci hodili, zda jich nemohlo být více, avšak některé byly neúčinné, to policisté nekomentují. Odmítají také zatím zveřejnit, jak zápalné předměty přesně vypadaly, zda to byly plastové láhve nebo něco jiného, jakou hořlavinou byly naplněny a podobně.

"Jsou věci, které zná jenom pachatel. Proto by bylo z taktických důvodů neprozřetelné, abychom všechno zveřejnili a on si to přečetl v novinách," vysvětloval Pech, proč je policie tak obezřetná při zveřejňování podrobností útoku.

Pech dodal, že se nepotvrdilo, že by v domě byly nějaké problémy s vodou či elektřinou. O tom hovořili členové napadené rodiny.

To zbylo z domu napadeného neznámými žháři.
To zbylo z domu napadeného neznámými žháři. | Foto: Tomáš Netočný

Policie: Vítkov je pro nás otázkou cti

Mluvčí policie zdůraznil, že policie se případu věnuje s maximální intenzitou. "Je to pro nás otázkou cti, abychom to objasnili," prohlásil Pech.

Na to, aby police k objasnění zločinu napřela všechny své síly, apeloval také ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb. Pro Aktuálně.cz mimo jiné řekl, že je mnoho důvodů se domnívat, že jde o teroristický útok, jaký Česko ještě nezažilo.

Vítkovským případem se zabývá speciální policejní tým. Stopy z požářiště zkoumají specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje.

"Výsledky chemické expertizy prozatím nejsou známy, avšak předpokládáme, že z taktického hlediska nebude možné zveřejnit mnoho konkrétních informací," potvrdila i Soňa Štětínská ze severomoravské policie.

Další důležitý směr vyšetřování je pátrání po vozidle tmavé barvy, o kterém policii řeklo několik svědků. To údajně kolem místa činu krátce před požárem projíždělo. Mohli v něm být útočníci.

"Auto mělo jet směrem na Vítkov-Podhradí. Jeho osádku tvořilo několik osob. Kriminalisté prověřují několik typů vozidel," doplnila Štětínská.

Kriminalisté dále hledají všechny informace o pohybu lidí poblíž místa činu a jeho okolí. "Žádáme občany, kteří nějaké podezřelé auto či osoby viděli, aby nás kontaktovali na telefonu 974 721 323, nebo na bezplatnou linku 158," uvedla Štětínská.

Policie zatím neví, kdo na dům zaútočil a proč. Prověřuje několik motivů - rasový, finanční, osobní.

Příbuzní jsou z útoku zděšeni.
Příbuzní jsou z útoku zděšeni. | Foto: Tomáš Netočný

Otec dítěte je už se zbytkem popálené rodiny v Ostravě

Útočníci hodili zápalné předměty do domu ve Vítkově plného spících dospělých i dětí krátce před sobotní půlnocí. Dvouleté dítě utrpělo popáleniny na osmdesáti procentech těla a je stále v kritickém stavu. Otec i matka dítěte mají také popáleniny na pětadvaceti a patnácti procentech těla.

Všichni tři jsou nyní hospitalizováni v ostravské fakultní nemocnici. Otec dítěte Pavel Kudrik tam byl převezen ve čtvrtek z věznice v Praze na Pankráci. "Také druh popálené ženy je od čtvrtka u nás na Popáleninovém centru," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ostravské nemocnice Tomáš Oborný.

Policie až v souvislosti s útokem ve Vítkově zjistila, že Kudrik je hledaný kvůli nenastoupení do výkonu trestu. Dva dny po útoku ho policisté převezli z opavské nemocnice do vězeňské nemocnice vazební věznice na Pankráci.

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek rozhodl o okamžitém přerušení jeho trestu. O milost pro něho také požádal ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb. Do doby, než prezident rozhodne, bude Kudrik na svobodě.

Foto: Aktuálně.cz
Vede tolerance extremismu k útokům jako ve Vítkově?
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy