Na druhé straně pomyslného žebříčku stojí Italové spolu s obyvateli Konga a Zimbabwe.
S těmito výsledky přišel průzkum britské BBC, který byl zveřejněn pouze den před plánovaným setkáním Mezinárodního ekonomického fóra v Davosu, kde se každoročně přetřásají otázky chudoby a ekonomického úspěchu. Během čtyř měsíců odpovědělo na dotazy společnosti Globescan 37 tisíc lidí v 32 zemích světa.
Optimismus obyvatel zdevastovaných zemí
Kanaďané patří mezi nejoptimističtější v otázce svých financí i ekonomického vývoje celé země. Paradoxně jejich spokojenost a optimismus je srovnatelný s pocity občanů dvou zemí zdevastovaných válkou a občanskými nepokoji, Irákem a Afghánistánem.
V Afghánistánu si celkem 70% obyvatel myslí, že jejich osobní situace se neustále zlepšuje, 57% z nich je pak přesvědčeno, že celá země je na dobré cestě k ekonomické prosperitě.
Podobná situace panuje také v sousedním Iráku. Zde si svůj život pochvaluje 65% občanů a 56% vidí lépe ekonomickou situaci celé země, nehledě na dlouhotrvající nepokoje. Mezi další "spokojené" patří obyvatelé Finska, Jižní Afriky, Austrálie, Senegalu nebo třeba Velká Británie.
Itálie se srovnává s Kongem či Zimbabwe
Na druhém konci pomyslného žebříčku, mezi zeměmi s nejpesimističtějším pohledem na vlastní život i ekonomický vývoj celé země, stojí Zimbabwe. Celých 90 % tamních obyvatel vidí situaci v zemi jako stále kritičtější a 84% se necítí spokojeno ani s vlastní budoucností.
Pocity italských pesimistů jsou paradoxně srovnatelné s vnímáním ekonomické situace v Demokratické republice Kongo nebo Jižní Koreji. V těchto zemích se téměř 80% obyvatel obává ekonomického vývoje v zemi a mezi 53 a 63% nevidí růžově ani vlastní ekonomickou situace.
Někde uprostřed se nachází Indonésané, pomalu se dostávající z předloňské tragédie. Stejně jako Francouzi, kteří se podle BBC stále potácí v beznaději, a Německo bojující se stagnující ekonomikou.