Naděje pro závislé? Laser smazal z mozku stopu kokainu

Jakub Novák
2. 1. 2012 11:05
Laser navrátil mozek laboratorních zvířat do stavu před první dávkou drogy
Foto: Reuters

Ženeva - Švýcarští vědci vyvinuli metodu, která umožňuje "vymazat" z myšího mozku změny způsobené kokainem, a navrátit ho tak do normálního stavu.

Objev může významně pomoci v léčbě závislosti na této droze.

"U uživatelů drog je stopa po kokainu v mozku tak hluboká, že dokonce i po několika letech abstinence se může závislost rychle vrátit," vysvětlil Vincent Pascoli, hlavní autor studie publikované v časopise Nature.

"Tento objev přináší naději na vyléčení závislosti pomocí znovuobnovení normálního spojení mezi nervovými buňkami," tvrdí profesor Christian Lüscher, v jehož laboratoři na Université de Genève výzkum proběhl.

Dopamin

  • Dopamin slouží jako přenašeč signálu v nervovém systému.
  • Je produkován na několika různých místech těla.
  • V mozku má dvě hlavní funkce - první je udržování správné funkce pohybového systému. Jeho nedostatek je spojen s Parkinsonovou nemocí a třesem, který je jejím typickým projevem.
  • Tou druhou pak jeho role v systému "odměny", strachu a potěšení, se kterým je taky spojena jeho úloha v případě drogové závislosti.

Velkým problémem kokainu a dalších tvrdých drog je stupňující se tolerance a z ní vyplývající potřeba zvyšovat dávku.

Kokain na mozek působí tak, že blokuje přenašeč pro látku zvanou dopamin, čímž dojde k jejímu hromadění v takzvaném mezolimbickém systému a vyvolání uspokojení a příjemných prožitků.

Vědci z ženevské univerzity zjistili, že vlivem kokainu dochází k posilování spojů v rámci jedné skupiny nervových buněk v části mozku zvané "nucleus accumbens", centru odměňování, příjemných pocitů, ale také závislostí a strachu.

Přestavba "silnice"

Zmiňované posilování si lze představit jako přeměnu úzké vesnické cesty na silnici první třídy; díky tomu pak signál mezi dvěma různými nervovými buňkami může putovat mnohem rychleji.

Vědcům se pomocí laseru podařilo v mozku myši tuto silnici přeměnit zpět v původní cestu.

Lidem se tím dostává do rukou důkaz, že změny v mozku vyvolané užíváním kokainu lze zvrátit, a obnovit tak stav mozku před první dávkou. Na tomto principu by mohly být založeny léčebné postupy umožňující účinně bojovat se závislostí na této čím dál populárnější droze.

"Zbývá nicméně ještě mnoho práce, abychom mohli tento objev převést z myší na léčbu použitelnou u člověka," upozornil profesor Lüscher.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

 Provoz na železniční trati mezi Berounem a Prahou zastavil v úterý ráno požár osobního vlaku ve stanici Karlštejn. Průvodčí se lehce nadýchal zplodin, jinak se událost obešla bez zranění. Doprava na trati byla zhruba na hodinu zcela přerušena, poté začaly jezdit vlaky po dvou nezávislých kolejích a provoz byl dál omezen. Ráno hasiči likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, vyplynulo z informací hasičů a Správy železnic.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Ve vagonu cestovalo přibližně 30 lidí, všichni byli evakuováni ještě před příjezdem hasičů," řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky, příčinu a okolnosti vyšetřovatelé zjišťují.

Zdroj: ČTK / BBC News
Další zprávy