Škoda po požáru v Museu Kampa činí přes 10 milionů, část děl je poškozená

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2020 12:55
Museum Kampa by po středečním požáru mohlo částečně otevřít do 14 dnů. Škoda na technickém zázemí budovy, kde hořelo, činí přes deset milionů korun. Díla zasažená při požáru mazlavým popílkem z kouře budou muset být restaurována, náklady na jejich očištění a sanaci depozitáře se pohybují okolo jednoho až dvou milionů korun, uvedl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.
Praha se pokusí ve spolupráci s hasiči připravit řešení do budoucna, aby se škodám podobným po středečním požáru dařilo předcházet.
Praha se pokusí ve spolupráci s hasiči připravit řešení do budoucna, aby se škodám podobným po středečním požáru dařilo předcházet. | Foto: ČTK

Kouř zasáhl hlavně vyšší patra včetně depozitáře, další části muzea proto budou muset být podle Pospíšila zavřené několik měsíců. Zástupce městské firmy TCP Jan Bouška uvedl, že část muzea bude zavřená minimálně do konce roku.

Praha se podle něj pokusí ve spolupráci s hasiči připravit řešení do budoucna, aby se škodám podobným těm po středečním požáru dařilo předcházet. Zápach z kouře je i nyní cítit v těch nejméně zasažených prostorách, kde se v pátek konala tisková konference.

"Zásah hasičů proběhl velmi rychle, první jednotka byla na místě sedm minut od ohlášení a další jednotky dojížděly následně," konstatoval v pátek velitel pražských hasičů Luděk Prudil. Strojovna vzduchotechniky, která hořela, byla pod elektrickým proudem. Proto se nejprve hasilo oxidem uhličitým, vodou až po vypnutí elektřiny. Škody na umění způsobily zplodiny hoření, které se šířily vzduchotechnikou.

"Vedle šetření příčinu vzniku požáru zkoumáme také chování požárně bezpečnostních zařízení," doplnil Prudil. Vzhledem k uměleckým hodnotám, které se v domě nacházejí, by bylo podle něj vhodné zvolit atypické zabezpečení proti požáru. Hasiči zvažovali evakuaci děl v prostoru, který těsně souvisí s požárem zasaženým technickým zázemím. Nacházejí se v něm na dočasné výstavě díla Alfonse Muchy a současníka Pasty Onera. Prostor se však podařilo odvětrat a díla se neodnášela. Tato výstava by také měla být jednou z prvních v muzeu zpřístupněných.

Zplodiny hoření jsou podle Prudila karcinogenní, což pro hodnotu uměleckých děl není zásadní. "Jsou ale také toxické a korozivní, a protože saze obsahují mastnou složku, poškozují povrchy, tedy i vystavená díla," dodal. Restaurátoři se podle něj budou moci vypořádat s korozivitou a prachovými částicemi, toxicita by měla vyvětrat.

Strojovna vzduchotechniky, která hořela, byla pod elektrickým proudem.
Strojovna vzduchotechniky, která hořela, byla pod elektrickým proudem. | Foto: Jiří Pospíšil

Muzeum vyhlásilo veřejnou sbírku

"Ztrátou muzea jsou ztráty v depozitáři, tým restaurátorů diagnostikoval, že na stovkách až tisících uměleckých děl je mazlavý popílek, který sice na první pohled vypadá bagatelně, ale díla jsou zasažena," uvedl Pospíšil. Stavu v muzeu říká s nadsázkou malé Pompeje, všude je mazlavý prach.

Odborníci nyní dělají chemické rozbory, podle toho zvolí restaurační postup. "Z velkého depozitáře se budou muset díla evakuovat, ten se bude sanovat. Odhad na trvání restaurátorských prací je půlrok až rok, náklady nižší jednotky milionů korun," uvedl Pospíšil.

Připomněl, že muzeum je financováno ze vstupného, proto se vedení snaží co nejdříve alespoň částečně otevřít. Museum Kampa také vyhlásilo veřejnou sbírku, v níž chce získat podporu na opravy po požáru.

Pospíšil v pátek veliteli pražských hasičů Luďku Prudilovi jako poděkování za rychlý zásah v těžko dostupném prostředí předal symbolických 900 vstupenek pro členy sboru a jejich rodinné příslušníky.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997. Sběratelka Meda Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda a přes tisíc děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

V technické místnosti Muzea Kampa hoří elektrické rozvody | Video: Radka Zítková
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy