V Museu Kampa hořelo. Do galerie se dostaly zplodiny, obrazy se ale přesouvat nebudou

V technické místnosti Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů hořely ve středu odpoledne elektrické rozvody. Zplodiny hoření se dostaly do výstavních prostor. Původní informace, že kvůli tomu bude nutné vynést obrazy, se ale nepotvrdily. Hasičům se prostory podařilo rychle odvětrat. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže. Škody na obrazech zatím nejsou známy.
V technické místnosti Muzea Kampa hoří elektrické rozvody | Video: Radka Zítková

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil řekl, že díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit, uvedl.

Hořet začalo kolem 14:15, plameny se podařilo dostat pod kontrolu krátce před 15:00. "Hoří zde technická místnost, kde je rozvaděč, plameny se nešíří, nicméně zplodiny hoření bohužel pronikly do výstavních prostor. My se snažíme ty zplodiny odvětrat přetlakovou ventilací," řekl poté mluvčí hasičů Martin Kavka.

Přes 100 lidí muselo odejít do bezpečného prostoru, plavební komora před objektem byla uzavřena, uvedla policie. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže, jeho stav ale nevyžadoval převoz do nemocnice, sdělila mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Hasiči podle mluvčího Kavky dostali požár pod kontrolu poměrně rychle. Z technické místnosti museli vynosit tlakové lahve. Kvůli zplodinám pak spolu s pracovníky muzea vynosili z výstavních prostor obrazy. "Zplodiny hoření dokáží být agresivní a poškodit malby. Rozsah škod zjišťujeme, ale škoda na obrazech bude, minimálně v rámci toho, že se budou muset vyčistit," řekl Kavka ČT. Po konzultaci s odborníky nakonec rozhodli, že obrazy nebude nutné dočasně přesunout do jiných prostor.

Pražský radní Jan Chabr (TOP 09) řekl, že škody na vzduchotechnice a elektroinstalaci v Muzeu Kampa v Sovových mlýnech v Praze budou v řádu vyšších desítek milionů korun. Škody na obrazech zatím nejsou známy.

"Škodu na obrazech nedokážu vůbec odhadnout. Co se ale týká technických věcí, tak očekáváme škodu v řádu vyšších desítek milionů korun. Předpokládáme, že je kompletně zničena vzduchotechnika. Co se týká hlavních sálů, tam budeme muset řešit zřejmě malbu. Problém bude vzduchotechnika, protože muzeum není schopno bez ní fungovat," řekl Chabr.

Část muzea bude podle Chabra moci fungovat i nyní, neboť muzeum má dvě klimatizační jednotky. Jedna z nich poškozena nebyla. "Nicméně, co se týká toho křídla, co je vidět od Vltavy, tak tam se obávám, že to bude trvat poměrně delší dobu. Když budeme optimističtí, tak to potrvá měsíc, měsíc a půl, v horším případě i déle," řekl radní.

Depozitář musí být na bezpečném místě, upozorňuje Pospíšil

Podle Jiřího Pospíšila (TOP 09), předsedy správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která objekt spravuje, požár dle předběžných informací zapříčinil pracovník města, který v technické místnosti svařoval panty. Od plamenů se vzňalo obložení místnosti. Kavka řekl, že vyšetřování je na dobré cestě, zatím jej ale nechtěl komentovat.

Pospíšil je v zahraničí, řekl, že má o situaci v muzeu pouze obecné informace. "Začaly hořet klimatizační jednotky a technické zázemí muzea, což pokud se podaří udržet pod kontrolou, tak by samotný historický objekt muzea, kde jsou uloženy sbírky a umělecká díla, nebyl zasažen," uvedl. 

Pospíšil potvrdil, že v objektu, který hoří, byly dvě tlakové lahve. Dodal také, že nehoda ukazuje nebezpečí stavu, kdy depozitář s veškerými uměleckými díly, která aktuálně nejsou vystavována, se nachází v tomtéž objektu. Jedná dlouho s Prahou o možnosti vybudovat depozitář na bezpečném místě.

Muzeum vystavuje a skladuje díla z cenné sbírky moderního středoevropského umění Jana a Medy Mládkových. Má například obrazy průkopníka abstraktního umění Františka Kupky, sochy Otto Gutfreunda nebo díla dalších významných umělců z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska i bývalé Jugoslávie. "Kdyby se nepodařilo dostat požár pod kontrolu, tak to může mít nedozírné následky," řekl Pospíšil ČT.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda OSIRIS-REx letí z planetky Bennu zpět k Zemi. Nasbírala až 400 gramů vzorků

Sonda OSIRIS-REx americké vesmírné agentury NASA se po úspěšném splnění mise u planetky Bennu vydala v neděli pozdě večer SELČ na dvouletou cestu zpět. Na Zemi dopraví kapsli se vzorky odebranými z Bennu a podle záměrů vědců by se pak mohla zaměřit na zkoumání dalšího cíle, planetky Apophisu.

Realizace projektu začala v září 2016 vypuštěním sondy, která po dvouleté cestě dorazila začátkem prosince 2018 k Bennu. Poté OSIRIS-REx prováděla průzkum tělesa a připravovala se na splnění hlavního úkolu, odebrání vzorků. Loni po testovacích přiblíženích k tělesu sonda 21. října provedla úspěšný manévr s nabráním dostatečného množství materiálu z povrchu planetky.

Hlavní vědkyně projektu Dante Laurettaová podle agentury AP odhaduje, že sonda mohla získat 200 až 400 gramů vzorků, většinou drobných kousků. Každopádně je to mnohem víc než zamýšlených alespoň 60 gramů. Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti totiž s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů. Jejich počet se za poslední dva měsíce zdvojnásobil

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21 tisíc dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz. Napsala to agentura AP s odkazem na uniklé utajované vládní dokumenty, podle nichž se počet dětí migrantů, od batolat až po nezletilé, v péči úřadů za poslední dva měsíce zdvojnásobil. Řada právníků a aktivistů přitom tvrdí, že některá zařízení ohrožují bezpečnost a zdraví dětí.

Do USA v poslední době vstupuje velké množství dětí ze zemí Střední a Jižní Ameriky. Jeden z důvodů nárůstu jejich počtu vychází z mimořádného příkazu exprezidenta Donalda Trumpa, který s odkazem na nebezpečí šíření koronaviru v podstatě uzavřel jižní hranici USA pro všechny migranty. Nynější administrativa však umožnila vstup migrujícím dětem, pro dospělé však zákaz ponechala. Řada rodičů proto nyní vysílá svoje děti přes hranici samotné, většina z nich již totiž má členy rodiny či vzdálenější příbuzné v USA a doufají, že se k nim děti rychle dostanou.

Děti však na jejich cestě nejprve zadrží američtí celníci, kteří je pak předají do vyřízení všech formalit do vládních ubytovacích zařízení. Aby si úřady s nedávným přílivem dětí poradily, založila Bidenova administrativa nouzová zařízení například ve vojenských základnách, na stadionech či v kongresových centrech. Ta přitom kvůli svému zvláštnímu statusu nemusí splňovat některá zákonná kritéria a jsou do značné míry mimo dohled veřejnosti. Vláda do nich rovněž nepouští novináře s odvoláním na ochranu soukromí dětí a pandemii covidu-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy