V Museu Kampa hořelo. Do galerie se dostaly zplodiny, obrazy se ale přesouvat nebudou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2020 18:53
V technické místnosti Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů hořely ve středu odpoledne elektrické rozvody. Zplodiny hoření se dostaly do výstavních prostor. Původní informace, že kvůli tomu bude nutné vynést obrazy, se ale nepotvrdily. Hasičům se prostory podařilo rychle odvětrat. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže. Škody na obrazech zatím nejsou známy.
V technické místnosti Muzea Kampa hoří elektrické rozvody | Video: Radka Zítková

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil řekl, že díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit, uvedl.

Hořet začalo kolem 14:15, plameny se podařilo dostat pod kontrolu krátce před 15:00. "Hoří zde technická místnost, kde je rozvaděč, plameny se nešíří, nicméně zplodiny hoření bohužel pronikly do výstavních prostor. My se snažíme ty zplodiny odvětrat přetlakovou ventilací," řekl poté mluvčí hasičů Martin Kavka.

Přes 100 lidí muselo odejít do bezpečného prostoru, plavební komora před objektem byla uzavřena, uvedla policie. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže, jeho stav ale nevyžadoval převoz do nemocnice, sdělila mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Hasiči podle mluvčího Kavky dostali požár pod kontrolu poměrně rychle. Z technické místnosti museli vynosit tlakové lahve. Kvůli zplodinám pak spolu s pracovníky muzea vynosili z výstavních prostor obrazy. "Zplodiny hoření dokáží být agresivní a poškodit malby. Rozsah škod zjišťujeme, ale škoda na obrazech bude, minimálně v rámci toho, že se budou muset vyčistit," řekl Kavka ČT. Po konzultaci s odborníky nakonec rozhodli, že obrazy nebude nutné dočasně přesunout do jiných prostor.

Pražský radní Jan Chabr (TOP 09) řekl, že škody na vzduchotechnice a elektroinstalaci v Muzeu Kampa v Sovových mlýnech v Praze budou v řádu vyšších desítek milionů korun. Škody na obrazech zatím nejsou známy.

"Škodu na obrazech nedokážu vůbec odhadnout. Co se ale týká technických věcí, tak očekáváme škodu v řádu vyšších desítek milionů korun. Předpokládáme, že je kompletně zničena vzduchotechnika. Co se týká hlavních sálů, tam budeme muset řešit zřejmě malbu. Problém bude vzduchotechnika, protože muzeum není schopno bez ní fungovat," řekl Chabr.

Část muzea bude podle Chabra moci fungovat i nyní, neboť muzeum má dvě klimatizační jednotky. Jedna z nich poškozena nebyla. "Nicméně, co se týká toho křídla, co je vidět od Vltavy, tak tam se obávám, že to bude trvat poměrně delší dobu. Když budeme optimističtí, tak to potrvá měsíc, měsíc a půl, v horším případě i déle," řekl radní.

Depozitář musí být na bezpečném místě, upozorňuje Pospíšil

Podle Jiřího Pospíšila (TOP 09), předsedy správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která objekt spravuje, požár dle předběžných informací zapříčinil pracovník města, který v technické místnosti svařoval panty. Od plamenů se vzňalo obložení místnosti. Kavka řekl, že vyšetřování je na dobré cestě, zatím jej ale nechtěl komentovat.

Pospíšil je v zahraničí, řekl, že má o situaci v muzeu pouze obecné informace. "Začaly hořet klimatizační jednotky a technické zázemí muzea, což pokud se podaří udržet pod kontrolou, tak by samotný historický objekt muzea, kde jsou uloženy sbírky a umělecká díla, nebyl zasažen," uvedl. 

Pospíšil potvrdil, že v objektu, který hoří, byly dvě tlakové lahve. Dodal také, že nehoda ukazuje nebezpečí stavu, kdy depozitář s veškerými uměleckými díly, která aktuálně nejsou vystavována, se nachází v tomtéž objektu. Jedná dlouho s Prahou o možnosti vybudovat depozitář na bezpečném místě.

Muzeum vystavuje a skladuje díla z cenné sbírky moderního středoevropského umění Jana a Medy Mládkových. Má například obrazy průkopníka abstraktního umění Františka Kupky, sochy Otto Gutfreunda nebo díla dalších významných umělců z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska i bývalé Jugoslávie. "Kdyby se nepodařilo dostat požár pod kontrolu, tak to může mít nedozírné následky," řekl Pospíšil ČT.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy