Praha - Druhý den soudního procesu s poslancem Davidem Rathem přišla řada na klíčový výslech. Vypovídala podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová.
Právě tato žena, která sama sedí na lavici obžalovaných, pomohla policii rozkrýt korupční systém ve Středočeském kraji.
Salačová před soudem potvrdila prakticky celé znění obžaloby a spolu se žalobcem Petrem Jirátem přiblížila způsob, jakým obžalovaní údajně manipulovali veřejnými zakázkami.
Řádky níže jsou záznamem tvrzení korunní svědkyně a popisují, co před soudem výslovně uvedla.
Spojka Salačová
Na začátku každé korupční kauzy si exposlanec Petr Kott a někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová vytipovali veřejnou zakázku a firmu, které v ní domluví výhodu. Pancová měla na starosti stavební zakázky, Kott se soustředil na dodávky technologií. Rath měl o jejich počínání od začátku vědět.
Salačová, které v té době šéfovala stavební firmě Fisa, se na některých zakázkách podílela jako subdodavatel. Podle svého líčení ale vystupovala také jako spojka mezi tandemem Pancová - Kott a vytipovanými podnikateli.
Zvolené firmě pak zprostředkovali kontakt na Lucii Novanskou ze společností ML Compet či Erinyes, které k zakázkám vytvářely zadávací dokumentaci. V zakázce na rekonstrukci buštěhradského zámku byl kontakt předán právě přes Salačovou.
"Schůzek o buštěhradském zámku v kanceláři pana Kotta se začal účastnit i ředitel Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský. Bylo mi řečeno, že pokud se na tom chci podílet, tak s touto firmou musím spolupracovat. Pan ředitel neznal paní Novanskou, tak jsem je seznámila," popsala u soudu Salačová.
U další zakázky - na opravu hostivického gymnázia - Salačová vítěze tendru POHL CZ dokonce sama doporučila. "Paní Novanská mi řekla, že moje firma se toho nemůže účastnit a jestli neznám nějakou spřátelenou firmu," vysvětlila obžalovaná.
Tendr na míru
Když bylo vše domluveno, zástupci z vytipovaných firem společně s Novanskou připravovali znění zadávací dokumentace tak, aby měli výhodu před ostatními uchazeči.
"My jsme si ty podmínky vytvořili tak, aby je firma Pohl v každém ohledu splňovala nejlépe. Když jsme si vytvořili počet zaměstnanců 40, tak jsme věděli, že to firma splňuje," uvedla Salačová.
Vítězství předem vybraných firem si ale skupina kolem Pancové a Kotta pojistila i jinak. V případě gymnázia například zmanipulovanou losovačkou. "Novanská sjednala ovlivnění losování tak, aby v něm byli vylosováni předem určení zájemci," popsal Jirát.
Účastníci akce spolu - jako ostatně zachytily i policejní odposlechy - komunikovali v kódech. Peníze pro ně byly králíci, firmy, které byly v tendru jen do počtu, zase křoví. Jeden z úředníků dostal přezdívku padouch.
Spojka Salačová s firmami také domlouvala výši a způsob předání úplatku. Počítalo se s 10 % z částky, přesnou sumu většinou Pancová s Kottem sdělila Salačové až později. V případě hostivického gymnázia a buštěhradského zámku zněla dohoda tak, že půlku úplatku dá Salačová, půlka půjde z kasy vybrané firmy.
Salačová také pomáhala "proprat" peníze společnosti POHL CZ tak, aby nešlo vystopovat, že úplatek šel od nich. "Bylo domluveno asi 5 zakázek v celkové hodnotě 13 milionů korun. Smlouvy byly podepsány, ale práce nebyly provedeny. Já jsem ty peníze postupně, jak je Konstruktiva uhrazovala, nosila zpět v hotovosti panu řediteli Drážďanskému," vylíčila obžalovaná.
38 milionů
Podobně, i když bez přítomnosti Salačové, se podle Jiráta odehrálo i několik veřejných zakázek na vybavení středočeských nemocnic. Vytipoval se uchazeč, který s Novanskou připravil zadávací dokumentaci a po vítězství odevzdal úplatek.
Celkem si za tímto způsobem měl Kott s Pancovou přijít na 38 milionů korun, z toho 16 milionů měl podle Jiráta převzít David Rath.
"Oba využili své úzké osobní vazby a vlivu na hejtmana kraje Davida Ratha. Rath schvaloval veškeré materiály rozvoje nemocnic. O úplatcích věděl, byl s tím srozuměn. Současně jako hejtman a člen rady sám předkládal materiály související s veřejnými zakázkami," řekl u soudu Jirát.
Pancová podle Salačové často zmiňovala, že je věc potřeba probrat s Rathem. Když se objevil nějaký problém, měl ho podle Pancové řešit právě on. "Měla k němu blízký vztah. Důvěrně ho oslovovala Davide, Davi. Říkala mu, ať staví na čaj u ní doma," dodala obžalovaná.