Leiden (Od zpravodaje Aktuálně.cz v Nizozemsku) - Automatický padák využitelný na Zemi - to je vedlejší produkt vývoje kosmické technologie v nizozemské firmě Dutch Space.
"Jedna jeho verze unese tři sta kilogramů, druhá jednu tunu. Z výšky až deseti kilometrů dosedne na místo určení s přesností na padesát metrů," líčí s pýchou v hlase pro deník Aktuálně.cz jeden z jeho konstruktérů Ed Bongers.
Zařízení, nazvané SPADES, bylo přitom původně vyvíjeno pro přistání pozemských přístrojů na kosmických tělesech.
Jen pro náklady
Padák není určen pro lidi, ale výlučně jen pro přepravu nákladů, a to pro vojenské mise, ale také pro humanitární akce, například při živelních katastrofách.
"Vojenské letadlo jej vypustí ve výšce, kde není tolik ohrožováno případným protivníkem. Také lidem, kteří potřebují pomoc po přírodním neštěstí, se dají tímto způsobem dopravit potraviny, léky, oblečení a třeba i vysílačky," popisuje Bongers. "Je to levnější než doprava vrtulníkem a v případě špatného počasí i bezpečnější," zdůrazňuje.
Příští rok do armády
Automatický padák vyvinutý v Dutch Space může být použit třicetkrát až padesátkrát, pak je nutné jej opravit. Je látkový. Směr letu k naprogramovanému cíli zajišťuje řídicí jednotka, která získává orientační informace díky družicovému navigačnímu systému GPS a sama zjišťuje směr větru.
Motor s převody napíná padáková lana tak, aby zajistil správný směr sestupu a mírný dopad při přistání ve směru proti vanoucímu větru. Automatické přistání už konstruktéři mnohokrát vyzkoušeli v praxi, často před zraky vojenských expertů. Ne náhodou zrovna před nimi. "Padáky začneme dodávat v příštím roce naší armádě," říká Ed Bongers.
V současné době firma vyvíjí automatický padák, který by stejně spolehlivě dopravil z letadla na zem náklad vážící až šest tun.
Firma Dutch Space je součástí mezinárodního konsorcia EADS Astrium. "Zaměstnáváme dvě stě lidí," představuje ji její ředitel Bart Reijnen. "Vyvíjíme součástky do motorů pro rakety a pro přístroje do kosmických družic určených hlavně pro Evropskou kosmickou agenturu ESA, ale i pro americkou NASA." Teď k nim tedy přibývá i superpřesný pozemský padák bez parašutisty.