Merkelová ví, co s ústavou EU. V Česku nebudou rádi

Blahoslav Hruška
14. 6. 2007 15:40
Euroústavu čeká bitva o přežití. Možná poslední
Německá kancléřka Merkelová na nedávném summitu G8
Německá kancléřka Merkelová na nedávném summitu G8 | Foto: Reuters

Brusel - Evropskou ústavu čeká bitva o přežití. A je docela možné, že bude vůbec poslední. Cesta ke kompromisu je totiž čím dál krkolomnější.

Německé předsednictví dnes zveřejnilo dlouho očekávaný dokument, v němž nastiňuje, co dál s euroústavou. Prahu ani Varšavu, tedy dva největší kritiky kontroverzního dokumentu, ale rozhodně nepotěší.

Vyškrtáme pseudoústavní symboliku, text zpřehledníme, ale nečekejte, že budou členské státy mít právo vetovat rozhodnutí Bruselu. Tak zní v kostce doporučení Berlína.

Kancléřka Merkelová včera v Bundestagu nový dokument označila za "reformní smlouvu, která nebude přetěžovat občany". Potvrdila vyškrtání ústavní symboliky a Polákům slíbila, že jejich návrhy ohledně nového systému hlasování nebudou "zameteny pod koberec".

Co chtějí kritici
Autor fotografie: Evropská komise

Co chtějí kritici

  • Polsko: navrhuje kompletně nový hlasovací systém pro většinové hlasování, v klíčových momentech je pro zachování práva veta.
  • Francie: raději smlouvu technického rázu než ústavní dokument. Chce zakotvit stopstav rozšiřování EU a přehodnotit přístupové rozhovory s Tureckem.
  • Velká Británie: odstupující premiér Blair by raději také přijal jen další smlouvu, aby se vyhnul nutnosti referenda. Na tom trvá zejména opozice.
  • Česko: vláda podporuje polský plán, chce také flexibilitu zákonodárství unie ve vztahu k členským zemím

Řešení není v dohledu

Podle kancléřky musí mít Evropa svou ústavu nejpozději do jara roku 2009. Klíčové je jednání summitu, který za týden začíná v Bruselu. "Pokud se jednání nezdaří, není to ještě konec světa, ale bude to mít těžko popsatelné důsledky pro Evropu," varovala.

Zatímco Merkelová zdůraznila, že se Němcům za půl roku podařilo dosáhnout kompromisu v celé řadě bodů, připustila, že neústupnost Poláků prakticky blokuje další jednání. "Řešení není v dohledu," řekla.

Návrhy Varšavy na přepracování hlasovacího modelu přitom podporuje také Praha.

Oba státy také zdůrazňují potřebu principu tzv. červených karet. Po vzoru fotbalového sudího by tak členské státy měly mít možnost postavit některé bruselské normy mimo hru.

Podle diplomatů by vyjednávání o hlasovacím modelu mohlo trvat více jak rok. Proces ratifikace evropské ústavy by se tak ale odsunul a termín 2009 by EU nejspíše propásla.

Sarkozy: vytáhněme Evropu z marasmu

Největším problémem pro budoucnost euroústavy tak zůstává Polsko. Bratry Kaczyńské se těsně před summitem na poslední chvíli pokouší přemluvit téměř všichni.

Dnes odpoledne přijel do Varšavy francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Každá velká země má nejen svá práva, ale i své povinnosti," řekl po schůzce se svým protějškem Lechem Kaczyńským. Sarkozy zdůraznil, že po rozhovoru mezi čtyřma očima již lépe chápe polské argument.

"Summit musí být úspěšný nejen pro Polsko, ale i pro celou EU," nabádal Poláky francouzský prezident. "Máme šanci vytáhnout Evropu z marasmu," dodal optimisticky.

Kaczyński sice zdůraznil, že jeho země je připravena ke kompromisu, dodal ale, že ne za každou cenu. "V minulosti jsme často bojovali sami," řekl polský prezident.

Jednání se podle jho bratra, premiéra Jaroslawa Kaczyńského, nesmí uspěchat. "Každý na nás spěchá a říká: ,rychle to podepište, šampaňské už čeká´. My chceme takovou náladu zklidnit,"  řekl ve včerejším vydání listu Le Monde.

Do Berlína míří Kaczyński i Topolánek

Diplomatická jednání běží na plné obrátky. V sobotu v zámečku Meseburg u Berlína polského lídra očekává kancléřka Merkelová. Příští týden by pak měla proběhnout schůzka Blair-Sarkozy. Britský premiér s sebou vezme také svého nástupce, nynějšího ministra financí Gordona Browna.

Do Berlína míří také premiér Topolánek. Jeho schůzka ale nesouvisí s horečnatým finišem. Plánovala se totiž dva měsíce dopředu.

Klaus: Řekněme NE!

Také Václav Klaus včera napsal pro Hospodářské noviny, že Sarkozy  "strašně moc chce přispět ke včasnému schválení" dokumentu. "Nastanou jen kosmetické úpravy a podstata dokumentu zůstane stejná," dodal.

"V Bruselu by mělo být evropské ústavě i podobnému dokumentu, který se naoko bude jmenovat jinak, řečeno NE," zakončil svůj článek Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy