Mám vyhledávač lepší než Google, slibuje český vývojář

Jan Kovalík
12. 1. 2011 6:15
A aby to prokázal, potřebuje sehnat milion. Věříte mu?
Foto: Internet Info, s.r.o.

Praha - Cenu Křišťálová lupa za nejlepší internetový vyhledávač předával letos zástupcům Googlu programátor Petr Hejl. Jeho gratulace oceněné trochu zaskočila. "Užijte si letošní cenu. Dostali jste ji naposledy," sdělil vítězům.

Mám to v hlavě

Na první pohled skromný chlapík si totiž stanovil neskromný cíl - vyvinout internetový vyhledávač, který relevancí výsledků předčí světovou konkurenci. Mnozí ho kvůli tomu mají za blázna, někteří za podvodníka, ale někteří mu věří a jeho smělé plány neváhají financovat. Alespoň podle Hejla.

Do milionu korun, což je výše úvodní investice, mu prý chybí sehnat už jen sto tisíc korun. Zbytek mu podle jeho slov již závazně přislíbilo 16 investorů. Jejich identitu tají, stejně jako detaily svého algoritmu, který chce během roku uvést do provozu a vzápětí prodat jednomu z velkých hráčů internetového trhu.

A.cz: Máte za sebou rok shánění peněz od investorů. Jak jste byl úspěšný?

Ke dnešku mám potvrzených 900 tisíc. Měl jsem už celý milion, ale jeden z investorů si svůj vklad rozmyslel.

A.cz: Kdo jsou vaši investoři?

Dohodl jsem se s nimi, že jejich jména neprozradím. Investoři jsou dnes vzácné zboží a já bych o ně nerad přišel.

A.cz: Detaily svého algoritmu odmítáte zveřejnit též. Nemyslíte, že vás tajnosti v očích veřejnosti a dalších investorů ztratíte věrohodnost?

Infobox

Petr Hejl vystudoval ČVUT, obor počítače. Je autorem nadstavby programovacího jazyka Pascal (Visual Pascal). Patnáct let se živil jako programátor v rámci laboratorního informačního systému v Brně. Pět let pracoval v Kanadě v oboru telekomunikací. V současné době se živí provozováním serverů o turistice a jižní Moravě.

Jsem přesvědčen, že ohledně své technologie říkám dostatek, aby si lidé mohli udělat obrázek. Konkrétní algoritmus samozřejmě neprozradím, to je mé klíčové tajemství.

A.cz: V čem je vaše metoda alespoň teoreticky lepší než dnešní vyhledavače typu Google nebo Bing?

Výsledky mého hledače jsou relevantnější. Minimálně o deset procent více relevantní, než současná světová jednička Google. Můj hledač bude stránky na webu vyhodnocovat na základě množin prvků, které stránku charakterizují. Prvky, které množiny tvoří, čerpám z různých objektů, textů, videí, obrázků, skriptů, atd...

A.cz: Nebude tvorba těchto množin příliš náročná pro server na zpracování?

Bude. Dvakrát náročnější. Ale při větší relevanci výsledku o deset procent se to určitě vyplatí.

A.cz: Snažil jste se svůj algoritmus prodat například Microsoftu nebo Yahoo?

Komunikoval jsem s Microsoftem, ale k tomu, aby se se mnou začali bavit, potřebuji hledač prakticky odzkoušet a přinést jim hmatatelný důkaz funkčnosti. Proto potřebuji sehnat úvodní investici milion korun.

A.cz: Jak těžké je v Česku sehnat peníze na projekt podobného typu?

Je to těžké, ale jde to. Já jsem příliš dlouho oslovoval velké firmy, české i zahraniční. Ale tudy cesta nevede. Setkal jsem se s arogantním chováním a žádným výsledkem. S nabídkou na investici jsem se pak obrátil na české i zahraniční start-up servery a oslovoval jsem konkrétní lidi. Nakonec jsem 900 tisíc získal po desítkách tisíc, ve dvou případech stovkách tisíc. Moje úspěšnost při oslovování investorů je tak 1:10.

A.cz: Pokud seženete dostatek peněz a prokážete funkčnost, jaké jsou vaše plány?

Chtěl bych algoritmus prodat jednomu z velkých světových vyhledavačů. Pokud by to nevyšlo, uvedl bych vyhledavač na český internet.

A.cz: Myslíte si, že je na českém internetovém trhu prostor pro další vyhledavač?

Ano. Od září 2009 je spousta lidí naštvaná na seznam.cz, protože se přestal vyvíjet. Lidé ho opouští a používají Google, a to přesto, že seznam je portál a Google jen hledač.

A.cz: Většina lidí je ale na své portály zvyklá, mají na nich email a služby, které používají. Co je povede ke změně?

Kvalita hledání. To samé, co vedlo lidi na stránky Google. Ti hoši hledali investora 3 roky. Zatímco internetu vládla Altavista a Yahoo.

A.cz: Co bude tedy následovat, až seženete posledních sto tisíc?

Okamžitě zahájím vývoj a programování. Budu muset najmout dalšího programátora a nakoupit potřebný hardware.

A.cz: S programováním máte dost zkušeností sám. Nebudete svůj kód programovat sám?

Programovat umím, ale chci se zaměřit na analýzu. Myslím, že v programování již nejsem tak dynamický, jak dnešní doba vyžaduje.

 

Právě se děje

Další zprávy