Z Facebooku se stává internet, Google v ohrožení

Zahraničí Zahraničí
27. 12. 2010 11:52
Rok 2010 byl pro Facebook plný rekordů a novinek
Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Až se někdy v budoucnu budou sepisovat dějiny internetu, bude v nich zřejmě rok 2010 zaznamenán jako ten, kdy Facebook učinil rozhodující kroky k tomu, aby se pro následující léta stal internetem a na tomto postu prvního synonyma webu vystřídal Google.

Sociální síť, která vznikla původně jako pomůcka pro studenty Harvardu v roce 2003, se v létě přehoupla přes půl miliardy uživatelů, na začátku roku 2010 ji přitom  nepoužívalo ani 400 milionů lidí.

Za 900 miliony denních uživatelů, kterými se pyšní Google, zatím Facebook zaostává, dynamika nárůstu uživatelů je však jednoznačně na straně firmy založené Markem Zuckebergem.

Mail, chat a SMS v jednom

Facebook dominuje v čase, který uživatelé na službě tráví, a v průběhu roku 2010 přišel s inovacemi, jejich cíl je jasný: přimět lidi, aby jeho stránky využívaly k co nejširší paletě aktivit. V listopadu proto firma představila novou komunikační platformu, která propojuje řadu současných způsobů komunikace do jedné.

Nová služba založená na vylepšené verzi současného vnitřního e-mailu Facebooku (Messages) podle Zuckerberga spojuje současný facebookový chat, SMS, e-maily a další komunikační služby, jako je třeba ICQ nebo Jabber, do jednoho rozhraní.

Ohrožení pro Google

Už v březnu počet návštěvníků sociální sítě Facebook na americkém internetu poprvé pokořil počet návštěvníků nejužívanějšího internetového vyhledavače společnosti Google.

To, že čím dál tím víc lidí tráví čím dál delší čas na Facebooku a mění své chování způsobem, že místo, aby si šlo pro informaci o určité věci na vyhledávač Googlu, konktaktuje přátele na Facebooku, ohrožuje potenciálně postavení a nejdůležitější zdroj příjmů Googlu.

Vyhazov, vydírání, soudní předvolání

S tím, jak Facebook proniká stále intenzivněji do životů lidí, musí se problémy s jeho využíváním řešit na dosud nečekaných místech. Soud v americkém Connecticutu se tak musí zaobírat otázkou, zda je přípustné propustit zaměstnance, který na sociální síti kritizoval svého šéfa.

Bezprecedentní případ se odehrál v Austrálii. Policisté umístili na Facebook soudní příkaz muži, který na síti některým lidem nadával a vyhrožoval. Policii k tomu dal svolení soud ve Viktorii poté, co se dotyčného nepodařilo zastihnout na jeho adrese a nereagoval na telefonická volání ani maily.

V České republice musel Facebook stáhnout z webu už dvaadvacet stránek a profilů, a to kvůli šikaně či porušování osobnostních práv.

Facebook v roce 2010 pronikl i na plátna kin: premiéru měl na podzim film Social Network, který vypráví příběh založení Facebooku a jehož hlavním hrdinou je Mark Zuckerberg v podání Jesseho Eisenberga. Snímek režíroval David Fincher.

 

Právě se děje

Další zprávy