Lublaň nepustí Chorvaty do EU, vyhlásila blokádu

Hraniční spory se stupňují. Chorvaté budou bojkotovat slovinské zboží
Bourání hranice se mezi Slovinskem a Chorvatskem nekoná. Naopak.
Bourání hranice se mezi Slovinskem a Chorvatskem nekoná. Naopak. | Foto: Ludvík Hradilek

Lublaň - Slovinsko bude blokovat přístup Chorvatska do Evropské unie, dokud oba státy nevyřeší otázku sporných hranic.

Vyjednávání o přístupu Chorvatů, která trvají již tři roky, se tak momentálně zastavila na mrtvém bodě.

Jde přitom jen o pár kilometrů čtverečních půdy a dva koridory na moři. Sporná je hranice mezi státy na sedmi místech a nesoulady se táhnou již od dob dělení jugoslávské federace. Rozpory panují také v tom, jak rozdělit mořskou hranici v Piranském zálivu.

Zatímco Chorvatsko chce čáru protnout prostředkem zálivu, Slovinci chtějí koridor, který by jim umožnil průplav do mezinárodních vod.

Na avizovanou blokádu Chorvaté odpověděli výzvami k bojkotu slovinských výrobků. S další - oficiální - možností "odplaty" přišly noviny Večernji list, které oslovily Sinišu Rodina, profesora práv na záhřebské univerzitě.

Podle něj by Chorvatsko mělo využít oficiální cesty, kterou mu dává stabilizační a asociační dohoda s Evropskou unií. Ta totiž otevřela chorvatský trh s nemovitostmi občanům a firmám ze zemí EU.

Jeden z článků dohody ovšem podle Rodina za určitých okolností umožňuje tento zákaz pro Slovince znovu zavést.

Chorvatsko při vyjednávání o několika kapitolách předložilo Bruselu mapy, které zasahují do území Slovinska. Právě to je důvod, proč se Slovinsko rozhodlo otevření či uzavření daných kapitol blokovat.

Chorvatsko musí při jednáních o přístupu vyjednat celkem 35 kapitol. Tento pátek mělo podle plánu otevřít deset nových a uzavřít pět dalších. Jenže až poté, co s tím souhlasí všechny státy. A právě Slovinsko se rozhodlo jednání blokovat.

Záhřeb: Půdu za EU handlovat nebudeme

Mezi oběma nástupnickými zeměmi bývalé Jugoslávie panuje na půdě EU velká nevraživost. "Nemám slov," komentoval neústupnost vyjednavačů obou zemí francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Chorvatský premiér Ivo Sanader na avizovanou blokádu ze strany Slovinska reagoval striktně: "Nebudeme si členství v EU kupovat naším státním územím," řekl novinám Jutarnji list.

Na slovinské oznámení už reagovali oba nejvyšší představitelé Chorvatska prezident Stepan Mesič i premiér Sanader.

Prezident Mesič na blokádu reagoval daleko ostřeji. "Lublaň už není problémem Záhřebu, ale Bruselu," varoval evropské politiky před postupem země.

Poté dodal, že by slovinské "veto" mohlo mít závažné důsledky pro vzájemný obchod a nadstandardní vztahy.

 

Právě se děje

Další zprávy