Lublaň nepustí Chorvaty do EU, vyhlásila blokádu

Blahoslav Hruška, Dominik Jandl
18. 12. 2008 15:19
Hraniční spory se stupňují. Chorvaté budou bojkotovat slovinské zboží
Bourání hranice se mezi Slovinskem a Chorvatskem nekoná. Naopak.
Bourání hranice se mezi Slovinskem a Chorvatskem nekoná. Naopak. | Foto: Ludvík Hradilek

Lublaň - Slovinsko bude blokovat přístup Chorvatska do Evropské unie, dokud oba státy nevyřeší otázku sporných hranic.

Vyjednávání o přístupu Chorvatů, která trvají již tři roky, se tak momentálně zastavila na mrtvém bodě.

Jde přitom jen o pár kilometrů čtverečních půdy a dva koridory na moři. Sporná je hranice mezi státy na sedmi místech a nesoulady se táhnou již od dob dělení jugoslávské federace. Rozpory panují také v tom, jak rozdělit mořskou hranici v Piranském zálivu.

Zatímco Chorvatsko chce čáru protnout prostředkem zálivu, Slovinci chtějí koridor, který by jim umožnil průplav do mezinárodních vod.

Na avizovanou blokádu Chorvaté odpověděli výzvami k bojkotu slovinských výrobků. S další - oficiální - možností "odplaty" přišly noviny Večernji list, které oslovily Sinišu Rodina, profesora práv na záhřebské univerzitě.

Podle něj by Chorvatsko mělo využít oficiální cesty, kterou mu dává stabilizační a asociační dohoda s Evropskou unií. Ta totiž otevřela chorvatský trh s nemovitostmi občanům a firmám ze zemí EU.

Jeden z článků dohody ovšem podle Rodina za určitých okolností umožňuje tento zákaz pro Slovince znovu zavést.

Chorvatsko při vyjednávání o několika kapitolách předložilo Bruselu mapy, které zasahují do území Slovinska. Právě to je důvod, proč se Slovinsko rozhodlo otevření či uzavření daných kapitol blokovat.

Chorvatsko musí při jednáních o přístupu vyjednat celkem 35 kapitol. Tento pátek mělo podle plánu otevřít deset nových a uzavřít pět dalších. Jenže až poté, co s tím souhlasí všechny státy. A právě Slovinsko se rozhodlo jednání blokovat.

Záhřeb: Půdu za EU handlovat nebudeme

Mezi oběma nástupnickými zeměmi bývalé Jugoslávie panuje na půdě EU velká nevraživost. "Nemám slov," komentoval neústupnost vyjednavačů obou zemí francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Chorvatský premiér Ivo Sanader na avizovanou blokádu ze strany Slovinska reagoval striktně: "Nebudeme si členství v EU kupovat naším státním územím," řekl novinám Jutarnji list.

Na slovinské oznámení už reagovali oba nejvyšší představitelé Chorvatska prezident Stepan Mesič i premiér Sanader.

Prezident Mesič na blokádu reagoval daleko ostřeji. "Lublaň už není problémem Záhřebu, ale Bruselu," varoval evropské politiky před postupem země.

Poté dodal, že by slovinské "veto" mohlo mít závažné důsledky pro vzájemný obchod a nadstandardní vztahy.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Soudkyně odročila proces s Kotlebou kvůli šekům pro chudé

Na Slovensku ve středu začalo líčení s předsedou krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianem Kotlebou, který čelí obžalobě v souvislosti se šeky s extremistickou symbolikou. Proces byl ale krátce po zahájení odročen na žádost Kotleby poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona.

Líčení tak bude pokračovat na začátku března, tedy krátce po parlamentních volbách. LSNS je nyní druhou nejpopulárnější stranou v zemi, Kotleba by v případě odsouzení přišel také o mandát poslance.

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý v částce 1488 eur (37 500 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. 

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské, kolona má čtyři kilometry

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

Další zprávy