Kupujte domácí zboží, vyzývá Záhřeb. Co na to EU?

Martin Novák Martin Novák, Reuters, man
29. 11. 2008 13:55
Chorvatská vláda se obává následků globální krize a nezaměstnanosti
Fotbalové fanynky z chorvatskou vlajkou.
Fotbalové fanynky z chorvatskou vlajkou. | Foto: Reuters

Záhřeb - Chorvatská vláda spustila kampaň, která vyzývá přes čtyři miliony obyvatel země, aby kupovali domácí chorvatské zboží.

Premiér Ivo Sanader zdůvodnil tento krok obavami z následků globální hospodářské krize. Zejména z prudkého nárůstu nezaměstnanosti.

"V době finanční krize si musíme vybírat chorvatské výrobky, abychom chránili pracovní místa, důchody a prosperitu příštích generací," uvedla v prohlášení Chorvatská obchodní komora.

Ta podobnou kampaň už před časem zorganizovala. V roce 2006 ji ale přerušila po kritice Evropské komise. Ta označila podobné chování za nepřípustný protekcionismus.

Dva nejvyšší představitelé Chorvatska: Prezident Stjepan Mesić (vlevo) a premiér Ivo Sanader.
Dva nejvyšší představitelé Chorvatska: Prezident Stjepan Mesić (vlevo) a premiér Ivo Sanader. | Foto: Reuters

Lze očekávat, že Brusel se ozve i nyní a to ještě důrazněji, protože kampaň hájí osobně premiér.

Chorvatsko je přitom kandidátkou zemí pro vstup do Evropské unie a jeho přístupový proces zatím nenarazil na vážnější problémy.

Rozhovory by měly skončit na konci příštího roku a Chorvatsko by se tak mohlo stát osmadvacátou členskou zemí Evropské unie v roce 2011.

Analytici očekávají, že krize připraví o pracovní místa mnoho Chorvatů a hospodářský růst poklesne z letošních 3,5 procent na pouhá dvě procenta příští rok.

Průměrný měsíční plat v Chorvatsku činí v přepočtu 700 eur (necelých 18 tisíc korun)


 

Právě se děje

před 13 minutami

Starostové shánějí podpisy pro mimořádnou schůzi k suchu. Je zbytečná, tvrdí Brabec

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou, řekl šéf sněmovního klubu Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční návrhy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) svolání schůze považuje za zbytné, o otázce sucha se podle něj může diskutovat i při debatě například o vodním zákoně.

Farský uvedl, že téma sucha bylo v poslední době odsunuto do pozadí kvůli epidemii koronaviru, ale problém zůstává. "Bohužel vláda k suchu víc mluví, než dělá," řekl. Na programu mimořádné schůze k suchu by podle STAN mělo být osm předpisů, které sucho nějakým způsobem řeší. Jde o vládní zákon, několik předpisů STAN, ale i návrh KSČM, uvedl Farský.

Další zprávy