Lisabon letos nebude, poslanci se k němu vrátí v únoru

Martina Macková, Kateřina Eliášová
9. 12. 2008 16:43
Jednání o smlouvě bylo přerušeno do 3. února
Premiér Mirek Topolánek
Premiér Mirek Topolánek | Foto: Reuters

Praha - Schůze k eurosmlouvě nakonec začala - a také skončila. K hlasování tentokrát nedošlo a o Lisabonské smlouvě se bude dál na plénu mluvit na začátku února.

"Nebudeme hlasovat o Lisabonské smlouvě, i kdyby k takovému hlasování došlo," řekl několik málo minut před začátkem schůze premiér a předseda ODS Mirek Topolánek.

"Nebudeme blokovat schůzi. Je ale předčasné o smlouvě nyní hlasovat. Budeme ještě jednat," oznámil. "Riziko hlasovat už dnes je příliš velké, nemůžeme na sebe vzít takovou zodpovědnost, že by smlouva neprošla."

K odložení hlasování vidí hned několik důvodů. Příští týden se chce sejít s předsedou opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. S ním chce podle vlastních slov vyjednat určitou míru spolupráce během nadcházejícího předsednictví EU. "K jednání ještě nedošlo, a proto mi hlasování přijde jako předčasné," nastínil.

Server Novinky.cz ale o dvě hodiny později napsal, že tajné jednání proběhlo během odpolední schůze sněmovny. Jeho výsledky nejsou známy.

Dalším důvodem je podle Topolánka to, že výbory sněmovny dosud neprojednaly důkladně text dokumentu. Problém Lisabon se tak odsouvá do roku 2009. Podle předsedy vlády by se měla smlouva dostat na program první schůze po Novém roce.

Schwarzenberg neskrýval nadšení

Program schůze nakonec odsouhlasilo 143 poslanců, 40 bylo proti.

"Jsem šťastný, že se diskuse zahájí," prohlásil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Myslím, že bychom si měli uvědomit důležitost této smlouvy."

Sám ale upozornil, že se jako člen vlády nechce "míchat do toho, jak se rozhodne poslanecká sněmovna". "Do toho mi nic není," řekl novinářům.

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg před zámeckou bránou v Lánech po společném jednání s prezidentem Klausem, premiérem Topolánkem a ministrem Vondrou.
Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg před zámeckou bránou v Lánech po společném jednání s prezidentem Klausem, premiérem Topolánkem a ministrem Vondrou. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Evropští partneři vědí, že chceme Lisabonskou smlouvu schválit. Já jsem velice optimistický i ohledně schvalování smlouvy v senátu," dodal šéf české diplomacie.

"Tato smlouva a zájem ji schválit by nás měla spojovat, koalici i opozici. A čas hraje proti nám, není důvod o smlouvě nejednat," řekl místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Lidovci chtěli hlasovat ihned

Předsednictvo KDU-ČSL už ráno pověřilo svého předsedu Jiřího Čunka, aby ještě před schůzí sněmovny inicioval koaliční schůzku K9. Lidovci na ní s ODS tvrdě vyjednávali. Mají totiž ze začátku listopadu usnesení, v němž se zavazují odsouhlasit smlouvu ještě do konce roku.

Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

Dnešní mimořádné jednání sněmovny svolala opoziční sociální demokracie. Proti programu chtěli kromě ODS hlasovat i komunisté. Těm se nelíbí, že vláda odmítá vypsat referendum o Lisabonu. Navrhli i vlastní zákon o všelidovém hlasování.

O Lisabonské smlouvě mají na schůzi, která začíná zítra, jednat i senátoři. I tam se předpokládá, že se začnou eurodokumentem zabývat, ale nakonec projednávání přeruší na další měsíce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy