Vyplývá to ze zprávy, kterou v Římě vydala na závěr pětiletého průzkumu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
"Odlesňování pokračuje alarmujícím tempem," konstatuje dokument nazvaný Ohodnocení lesních zdrojů světa. (O jiné katastrofické vizi vývoje planety ČTĚTE ZDE)
Zmizela Panama
Podle FAO zmizelo mezi lety 2000 a 2005 každoročně fakticky 7,3 milionu hektarů lesa, což se dá přirovnat k rozloze státu velkého asi jako středoamerická Panama.
Ve srovnání s obdobím 1990 až 2000 ale došlo k jistému zlepšení, protože tehdy svět přicházel ročně zhruba o 8,9 milionu hektarů lesních ploch.
FAO přičítá toto zpomalení intenzivnějšímu vysazování porostů a rovněž schopnosti lesa přirozeně expandovat. Vysazování nových porostů se sice zrychlilo, tyto plochy ale stále tvoří jen pět procent celkové rozlohy světových lesů.
Nejvíc trpí jih Ameriky a Afrika
Do zprávy, která představuje nejucelenější aktuální ohodnocení lesních zdrojů, bylo zahrnuto 229 zemí a teritorií.
PŘEČTĚTE SI: Fakta o světových lesích
Podle FAO nyní pokrývají lesy zhruba čtyři miliardy hektarů, tedy asi 30 procent světové souše. Tato lesní plocha ovšem asi ze dvou třetin leží na území deseti států. Těmi jsou Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, demokratické Kongo, Indie, Indonésie, Peru, Rusko a Spojené státy.
O největší lesní plochy přišla mezi lety 2000 až 2005 Latinská Amerika, a to ročně asi o 4,3 milionu hektarů. Následuje Afrika s ročním tempem odlesňování na ploše čtyř milionů hektarů.
V Česku se rozloha lesů neustále zvyšuje. Jejich plocha od roku 1966 vzrostla o 50 000 hektarů a loni pokrývaly již 2,645 milionu hektarů půdy. Jedním z důvodů je skutečnost, že hospodaření na zemědělské půdě se vzhledem k systému dotací mnohde nevyplácí a pro majitele půdy bývá výhodnější pozemek zalesnit.