Kůrovec se z českých lesů poroučí. Pomohla včasná těžba i chladné a deštivé jaro

ČTK eri ČTK, eri
16. 10. 2021 13:05
Kůrovcová kalamita, která české lesy naplno zasáhla v roce 2018, je na ústupu. Na Moravě je za svým vrcholem a pod kontrolu ji dostávají i lesníci na Vysočině. "Poslední velké bojiště zůstává na Děčínsku, Českolipsku a Liberecku," řekl mluvčí státního podniku Lesy České republiky Martin Zajíček. Zpráva přichází v den, kdy lidé po celé České republice pomáhají s obnovou lesů.
Den za obnovu lesa, Petr Čech | Video: Lesy ČR

Akci Den za obnovu lesa pořádá státní podnik Lesy České republiky na třinácti místech po celé republice. Kromě sázení stromů dobrovolníci pomáhají i s úklidem lesa nebo stavěním oplocení kolem nových výsadeb. 

K útlumu kůrovcové kalamity kromě intenzivní těžby napadeného dřeva přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro. Počasí zpozdilo jarní rojení kůrovce zhruba o jeden měsíc.

Prioritou Lesů ČR je teď obnova zničených lesů. "Do roku 2018 činila běžná plocha zalesnění u Lesů ČR 10 000 hektarů, letos je v plánu 22 000 hektarů. Používali jsme ročně až 55 milionů sazenic, letos to bude až 100 milionů," řekl nedávno generální ředitel LČR Josef Vojáček.

V regionech, kde již kalamita pominula, chystají Lesy ČR obnovu cest poničených těžební a dopravní technikou. "Finance na to má podnik vyčleněné, do obnovy cest a lesní infrastruktury půjdou stovky milionů korun," řekl Zajíček.

Díky rostoucím cenám dřeva podnik opět tvoří finanční rezervy na obnovu lesů a lesního majetku. V letošním prvním pololetí se podnik vrátil do zisku 680 milionů korun po loňské ztrátě 480 milionů korun.

Kůrovec v ČR loni podle think-tanku Czech forest napadl 35 až 40 milionů metrů krychlových dřeva. Škody způsobené nízkou výkupní cenou kůrovcového dříví a předčasnou těžbou porostů loni dosáhly 44 miliard Kč, odhadl Czech forest. Podle Českého statistického úřadu těžba dříví loni v ČR dosáhla rekordních 35,8 milionu metrů krychlových. Meziročně se tak zvýšila o 9,7 procenta.

Měsíční krajina na Vysočině. Sledujte záběry zdecimovaných lesů po kůrovcové kalamitě na Jihlavsku, 11. 6. 2020: 

Zdecimované lesy po kůrovcové kalamitě na Jihlavsku | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy