Praha - Veřejnosti je nyní k dispozici nová interaktivní mapa znázorňující rozšíření nákazy klíšťovou encefalitidou v České republice.
Mapa zobrazuje všechny případy výskytu této nemoci na území republiky evidované Státním zdravotním ústavem od sedmdesátých let minulého století až po dnešek. Kromě pohledu na konkrétní okres spolu s doprovodným grafem o vývoji počtu nakažených lze z mapy také vysledovat jaké podmínky (průměrná teplota a lesní pokryv) klíšťatům nahrávají.
Mapu částečně zkresluje skutečnost, že v případech, kdy nebylo možné zjistit přesné místo nakažení, je uvedeno sídlo příslušné hygienické stanice, která případ ohlásila - proto je na mapě tolik případů hlášeno z velkých měst.
Mapu zveřejnila společnost ARCDATA Praha a rozšířila tím tak pole zdrojů, z kterých lze čerpat informace o možných rizicích nákazy v konkrétních regionech. Aktivitu klíšťat pro daný den lze zjistit například z webových stránek Českého hydrometeorologického ústavu. Cenným zdrojem mohou být také přímo stránky Státního zdravotního ústavu.
O klíšťová encefalitidě
Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění, které je na našem území přenášeno zejména klíštětem obecným. Po počáteční, chřipce podobné, fázi většinou nemoc přechází po pár dnech do druhé fáze, kdy dochází k napadení nervové soustavy.
Průběh nemoci je většinou mírnější u dětí než u starších osob. Nervová soustava může být zasažena v různé míře, od meningitid až po bulbocervikální formu, která může, bez odpovídající léčby, vést až k selhání některých orgánů a smrti.