Je tu červenec. Měsíc, kdy klíšťata nakazí nejvíc Čechů

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 7. 2010 11:05
Klíšťata budou o volných dnech útočit, předpovídají meteorologové
Klíště, zdroj možné nákazy
Klíště, zdroj možné nákazy | Foto: Aktuálně.cz

Praha - S prvním prázdninovým měsícem začal v Česku vrchol sezóny klíšťat. Jak u lymské boreliózy, tak u klíšťové encefalitidy, dvou nejnebezpečnějších chodrob, které parazit přenáší, je červenec nejrizikovějším mesícem roku.

Podle čerstvě zveřejněných statistik Státního zdravotního ústavu se boreliózou nakazilo loni v červenci na 800 lidí, zatímco v srpnu jen asi 550.

Podobné je to to i u klíšťové encefalitidy.

"Nejvyšší měsíční výskyt dle začátku onemocnění je prakticky od začátku hlášení stále v měsíci červenci. V posledních dvou desetiletích je však patrný přesun onemocnění do jarních a podzimních měsíců v důsledku klimatických změn," píší ve zprávě o encefalitidě Bohumír Kříž a Čestmír Beneš ze Státního zdravotního ústavu.

Počet nemocných závažnou klíšťovou encefalitidou loni přibylo. 816 případů znamená druhé nejvyšší číslo od roku 1980, kdy se statistika začala dělat. Horší byl jen rok 2006, kdy onemocnělo 1029 lidí.

Nebezpečné encefalitidy loni přibylo

Proti klíšťovému zánětu mozku přitom existuje očkování.

"Nejúčinnějším opatřením proti klíšťové encefalitidě je očkování. To dokládá srovnání České republiky a Rakouska, kdy při obdobných epidemiologických podmínkách je výskyt klíšťové encefalitidy u nás více než šestinásobně vyšší. Jediným rozdílem je přitom právě očkování obyvatelstva," řekl Aktuálně.cz před časem imunolog Roman Prymula.

Jak klíště odstranit?

"Nejlepší je klíště uchopit pinzetou co nejblíže u kusadel a směrem nahoru ho vytáhnout. Jestliže klíště vykrucujete nebo poléváte různými tekutinami nebo dokonce pálíte, riskujete, že se bude bránit a do těla vám vypustí ještě více škodlivých látek," radí imunolog Roman Prymula.

Jednoznačně nejvíce nemocných je mezi lidmi od padesáti do sedmdesáti let. Děti jsou nejvíce ohroženy mezi pátým a devátým rokem.

Lymské boreliózy naopak loni mírně ubylo. V roce 2008 bylo v České republice hlášeno 4 350 případů, v roce 2009 3 863 případů.

Klíšťata o víkendu zaútočí

Riziko napadení klíštětem bude o víkendu veliké. Český hydrometeorologický ústav společně se Státním zdravotním ústavem předpovídají aktivitu klíšťat na stupni 4, což je druhý nejvyšší stupeň.

Jak se chovat?

"Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat," uvádí ČHMÚ na svých internetových stránkách.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zátěžové testy ČNB opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování zahrnující téměř všechny banky a pojišťovny prokázalo, že oba sektory jsou odolné proti případnému nepříznivému ekonomickému vývoji. Testy ČNB provedla na základě dat ke konci roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy