Je tu červenec. Měsíc, kdy klíšťata nakazí nejvíc Čechů

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 7. 2010 11:05
Klíšťata budou o volných dnech útočit, předpovídají meteorologové
Klíště, zdroj možné nákazy
Klíště, zdroj možné nákazy | Foto: Aktuálně.cz

Praha - S prvním prázdninovým měsícem začal v Česku vrchol sezóny klíšťat. Jak u lymské boreliózy, tak u klíšťové encefalitidy, dvou nejnebezpečnějších chodrob, které parazit přenáší, je červenec nejrizikovějším mesícem roku.

Podle čerstvě zveřejněných statistik Státního zdravotního ústavu se boreliózou nakazilo loni v červenci na 800 lidí, zatímco v srpnu jen asi 550.

Podobné je to to i u klíšťové encefalitidy.

"Nejvyšší měsíční výskyt dle začátku onemocnění je prakticky od začátku hlášení stále v měsíci červenci. V posledních dvou desetiletích je však patrný přesun onemocnění do jarních a podzimních měsíců v důsledku klimatických změn," píší ve zprávě o encefalitidě Bohumír Kříž a Čestmír Beneš ze Státního zdravotního ústavu.

Počet nemocných závažnou klíšťovou encefalitidou loni přibylo. 816 případů znamená druhé nejvyšší číslo od roku 1980, kdy se statistika začala dělat. Horší byl jen rok 2006, kdy onemocnělo 1029 lidí.

Nebezpečné encefalitidy loni přibylo

Proti klíšťovému zánětu mozku přitom existuje očkování.

"Nejúčinnějším opatřením proti klíšťové encefalitidě je očkování. To dokládá srovnání České republiky a Rakouska, kdy při obdobných epidemiologických podmínkách je výskyt klíšťové encefalitidy u nás více než šestinásobně vyšší. Jediným rozdílem je přitom právě očkování obyvatelstva," řekl Aktuálně.cz před časem imunolog Roman Prymula.

Jak klíště odstranit?

"Nejlepší je klíště uchopit pinzetou co nejblíže u kusadel a směrem nahoru ho vytáhnout. Jestliže klíště vykrucujete nebo poléváte různými tekutinami nebo dokonce pálíte, riskujete, že se bude bránit a do těla vám vypustí ještě více škodlivých látek," radí imunolog Roman Prymula.

Jednoznačně nejvíce nemocných je mezi lidmi od padesáti do sedmdesáti let. Děti jsou nejvíce ohroženy mezi pátým a devátým rokem.

Lymské boreliózy naopak loni mírně ubylo. V roce 2008 bylo v České republice hlášeno 4 350 případů, v roce 2009 3 863 případů.

Klíšťata o víkendu zaútočí

Riziko napadení klíštětem bude o víkendu veliké. Český hydrometeorologický ústav společně se Státním zdravotním ústavem předpovídají aktivitu klíšťat na stupni 4, což je druhý nejvyšší stupeň.

Jak se chovat?

"Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat," uvádí ČHMÚ na svých internetových stránkách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy