Klima ohrožuje české pivo,chmel ztrácí unikátní hořkost

23. 9. 2009 14:01
Výzkumníci zkoumali kvalitu žateckého chmele

Praha - Se zvyšováním průměrných teplot vzduchu klesá i kvalita žateckého chmele, zjistil česko-britský výzkumný tým.

Badatelé porovnali data o počasí, úrodě i kvalitě chmele podle záznamů mezi lety 1891 až 2006, s důrazem na detailnější data za poslední půlstoletí. Tuto rostlinu si však nevybrali pouze proto, že jde o surovinu pro výrobu národního českého nápoje.

"Žatecký červeňák je tradiční aromatický chmel se stejným genetickým základem, který je dlouhodobě pěstován v žatecké chmelařské oblasti. Jeho odezva na měnící se klimatické podmínky není zkreslena zaváděním nových odrůd, jako je tomu u většiny polních plodin. Máme tak unikátní možnost studovat dopady klimatické změny v praxi," vysvětluje vedoucí výzkumné práce Martin Možný z observatoře Českého hydrometeorologického ústavu v Doksanech.

Méně hořkých kyselin

Se vzrůstající průměrnou teplotou začínalo období vegetace chmele dříve, ale také trvalo kratší dobu. To ovšem vedlo k tomu, že úroda se mírně snížila, ale hlavně - ve chmelových hlávkách se stačilo vytvořit méně alfa-kyselin, což jsou látky, které pak dávají pivu jeho unikátní nahořklou chuť.

Podíl alfa-kyselin, které dodávají pivu hořkost, v hlávkách žateckého chmele za poslední půlstoletí.
Podíl alfa-kyselin, které dodávají pivu hořkost, v hlávkách žateckého chmele za poslední půlstoletí. | Foto: Agricultural and Forest Meteorology

"Ukázal se nám naprosto zřejmý, statistický významný vztah mezi vyššími teplotami a nižším obsahem alfa-kyselin ve chmelu," konstatuje Martin Možný.

Největší zvýšení letních teplot se projevilo za posledních pětadvacet let, a v nich také chmelové hlávky obsahovaly nejméně "hořkých" alfa-kyselin. Zatímco v padesátých a šedesátých letech tvořily alfa-kyseliny pětiprocentní až šestiprocentní podíl v chmelové šišce, postupně se snižoval, až po přelomu století se jejich podíl snížil jen asi na tři procenta.

Výzkumníci své poznatky popsali v odborném časopise Agricultural and Forest Meteorology.

Přesun plodiny z tradičních oblastí

"To vlastně ukazuje, že pokud bude oteplování dále pokračovat, v příštích desetiletích přestane být pěstování chmele v jeho tradičních oblastech rentabilní," shrnuje Martin Možný.

Bude tedy nutné přejít na nějakou nově vyšlechtěnou odrůdu, jíž nebude oteplování tolik vadit.

Jinou možností pak může být přesun pěstování tradičního chmele do nových, chladnějších míst, tedy více na sever, anebo do vyšších poloh.

"Tak to ukazují i záznamy ze šestnáctého století," poznamenává meteorolog Možný. "V letech 1517 až 1540 v našich končinách bylo teplejší období a chmel se úspěšně pěstoval i v severnějších lokalitách."

Klimatologové blogují na Aktuálně.cz:

Foto: Aktuálně.cz
Blog Radima Tolasze
Foto: Aktuálně.cz
Blog Ladislava Metelky
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy