Redakce Aktuálně.cz požádala pětici vlivných osobností s neotřelými názory, aby se zúčastnili projektu Osobnost šéfredaktorem. On-line deník tak nakrátko vedli předseda organizace gayů a lesbiček, viceguvernér ČNB, herec, ředitel zoologické zahrady a šéfka romského muzea.
Každý z nich mohl výběrem témat a článků ukázat, jaké zprávy považuje za podstatné či jaká témata za opomíjená.
Infobox
FAKTA O SOUŽITÍ
- O tom, že romská problematika je pro většinu lidí hodně palčivou otázkou, nesvědčí jen nereprezentativní zjištění Akutálně.cz, ale také výzkumy, které pravidelně přináší Centrum pro výzkum veřejného mínění.
- Agentura přinesla naposledy v květnu šetření, do kterého se zapojilo přes tisíc lidí starších osmnácti let. Z něj vyplývá, že více než dvě třetiny občanů (69 procent) považují soužití s Romy za špatné.
- Před třemi roky označilo soužití romské a neromské populace za špatné 78 procent, před pěti roky 68 procent a před sedmi roky 66 procent dotázaných. V roce 1997 to bylo 81 procent.
- Za dobré považovalo vztahy menšiny a většiny 22 procent lidí - z toho za velmi dobré je označilo jedno procento a za docela dobré 21 procent.
- Dotázaní o Romech uvedli, že by měli svůj životní styl a chování přizpůsobit normám většinové společnosti, měli by se chovat slušně, pracovat, snížit kriminalitu a agresivitu a vzdělávat se.
- Naprostá většina české veřejnosti si dlouhodobě myslí, že Romové mají horší možnosti při zaměstnání. Téměř polovina dotázaných rovněž uvedla, že Romové mají horší možnosti i při uplatnění ve veřejném a občanském životě.
I když například šéf Gay iniciativy Jiří Hromada předložil čtenářům příběh staršího homosexuálního páru, článek o gay-byznysu a v on-line rozhovoru zmínil třeba to, jak do sebe lidi stejného pohlaví "pasují", tím, co nejvíce "rozvášnilo" čtenáře Aktuálně.cz, bylo soužití s Romy.
Jak se to projevilo? Nejen nejhojnější diskusí pod články, zabývající se romskou problematikou (do nichž musel kvůli zjevně rasistickým poznámkám zhusta zasahovat cenzor), ale třeba i při on-line rozhovoru.
Na dočasnou šéfredaktorku - jinak ředitelku Muzea romské kultury - Janu Horváthovou čekalo vůbec nejvíc otázek, přičemž na devadesát procent z nich bylo velmi tvrdých. Zatímco ostatní lidé ve vedení Aktuálně.cz odpovídali třeba na to, jak snáší horka či jaké to je, když je lidé poznávají na ulici, vystudovaná historička a muzeoložka Horváthová se musela zodpovídat z poklesků celé romské menšiny.
Práce v muzeu, romské umění - to vše bylo vedlejší. Jana Horváthová byla spíše tázána na to, proč Romové nepracují, proč dělají hluk a proč se špatně učí.
Jana Horváthová je na takové rozhovory zvyklá. "Obávám se, že bude trvat ještě alespoň dvě desetiletí, než se česká společnost zbaví předsudků a bude víc ochotna pomáhat," soudí.
- Projděte si nyní nejvíce diskutované články, které si pětice dočasných šéfredaktorů Aktuálně.cz nechala připravit.
JANA HORVÁTHOVÁ: Vznik romských ghett je velmi nebezpečný |
Přečtěte si článek: V Česku už je 330 romských ghett Vláda už řadu let deklaruje, že je třeba pomoci Romům při začleňování do společnosti. V praxi se ale propadají do chudoby a ghett. Ještě před půl rokem bylo v povědomí pouze několik málo desítek vyloučených lokalit. Podle posledních průzkumů jich je ale v Česku více než tři stovky... |
PETR FEJK: Lidé jakoby neuměli brát ohledy |
Přečtěte si článek: Česko je velmoc. V psích výkalech Česko je velmocí v počtu milovníků psů, ale také v množství psích výkalů na chodnících. Na jejich úklid doplácejí i ti, kteří psy nechovají. Pracovníci podniku Služby města Pardubice nasbírali za minulý rok po městě čtyři tuny psích výkalů... |
TOMÁŠ HANÁK: Nekuřte a vyhýbejte se chemii |
Přečtěte si článek: EU zakáže barvu na vlasy. A nejen to Chrání nás, nebo naši spotřebu? Koho vlastně Evropská unie chrání zaváděním místy až zvláštních hygienických a bezpečnostních norem. Evropský výbor pro vědu, vlivný orgán Evropské komise tento týden přišel s tvrzením, že při dlouhodobém používání některých druhů barev na vlasy se zvyšuje riziko onemocnění rakovinou močového měchýře... |
LUDĚK NIEDERMAYER: Na silnicích je teď mnohem lépe |
Přečtěte si článek: Body - Obětí na silnicích ubylo o 80 % Týden poté, co začal platit na silnicích bodový systém a policisté dávají výrazně vyšší pokuty za přestupky, zahynulo při dopravních nehodách pět lidí. Přitom jen za poslední červnový den, kdy nové předpisy ještě neplatily, zemřeli čtyři lidé... |
JIŘÍ HROMADA Zbavme se myšlenek ze středověku |
Přečtěte si článek: Chceme se vzít, konečně, říkají Pavel a Pavel Buchty na stole, zahrádka za okny. Je jim přes šedesát. Mají čas na koníčky, na vnuky i hádky. V září se chtějí brát. Poprvé. Pavel a Pavel. Když poslanci definitivně schválili zákon o registrovaném partnerství, už byli rozhodnutí. Řekli si jen: Konečně! |