Kaczyński na tajné euromisi v Lánech. Zlomí Klause?

Blahoslav Hruška
24. 7. 2008 17:25
Skeptik přesvědčuje skeptika o Lisabonské smlouvě
Kaczyński loni v prosinci v Lánech.
Kaczyński loni v prosinci v Lánech. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pracovní návštěva, která má posílit tradičně dobré vztahy Česka a Polska. Tak dnešní cestu prezidenta Lecha Kaczyńského do Lán komentuje polská prezidentská kancelář.

Podle polského Dzienniku ovšem jede Kaczyński na tajnou misi - jeho úkolem bude přemluvit kolegu Václava Klause, aby se skřípěním zubů připojil svůj podpis pod  Lisabonskou smlouvu.

Tímto ožehavým úkolem polského prezidenta údajně pověřil Nicolas Sarkozy. Sám si prý vzal na starost "zpracování" Irů, kteří před pěti týdny odmítli smlouvu o reformách EU v referendu, zatímco euroskeptika Klause mají zlomit  právě Poláci.

Kaczyński k tomu má ostatně dobré předpoklady - jeho názory na reformy a budoucnost Sedmadvacítky jsou v mnohém podobné těm Klausovým.

Těsně po krachu irského referenda například polský prezident zdůraznil, že dokument, byť schválený sejmem, nepodepíše. Prý by to bylo bezpředmětné. Klaus pak rovnou trval na tom, že Lisabonská smlouva je mrtvá.

Jenže právě po setkání se Sarkozym Kaczyński obrátil. "V otázce ratifikace smlouvy nebude Polsko překážkou, přestože takové překážky jinde existují," řekl Kaczyński poněkud tajemně po návratu z Paříže.

Klaus Polákům: nenechte si to líbit!

Klaus nicméně ještě před setkáním v Elysejském paláci v rozhovoru pro Dziennik nabádal, aby polský prezident na svém odmítavém postoji trval.

"Polsko je hrdý a sebevědomý stát, nevěřím, že si to dá líbit. Tlak tohoto typu ze strany bruselských eurofilů může být i kontraproduktivní," řekl o názorech, že Polsko nemůže být "potížistou" Evropy.

Nejnověji Lisabonskou smlouvu schválil italský senát a pokud své ano připojí i sněmovna, stane se Itálie 24. zemí, která dokument ratifikuje.

Irové řekli ne. Sarkozy je teď chce přemluvit, aby hlasovali znova.
Irové řekli ne. Sarkozy je teď chce přemluvit, aby hlasovali znova. | Foto: Blahoslav Hruška

To ovšem ještě neznamená definitivní schválení, za nějž se považuje až doručení protokolu o ratifikaci do Říma, kde se listiny vyhotovené na ručním papíře uschovávají. To zatím učinila jen polovina států EU.

ČR a Švédsko zatím vyčkávají

Na půli cesty uvízlo schvalování v Německu, kde prezident Horst Köhler čeká na výrok ústavního soudu, a právě v Polsku, kde Kaczyński s podpisem stále váhá. Ve Španělsku a Nizozemsku se podpis monarchy považuje za formalitu.

O smlouvě ještě vůbec nehlasovaly jen Švédsko a Česko, kde je prozatím Lisabonská smlouva "zaparkovaná" u Ústavního soudu, kam ji poslal Senát, respektive zákonodárci ODS, kteří v něm mají většinu.

 

Právě se děje

Další zprávy