Jazyky podle Bruselu: Evropan by měl umět tři řeči

Dominik Jandl
22. 11. 2008 23:25
Podle Bruselu by se děti měli učit tři řeči
Jeden mateřský a dva cizí. Tolik jazyků by podle EK měli občané Unie ovládat.
Jeden mateřský a dva cizí. Tolik jazyků by podle EK měli občané Unie ovládat. | Foto: vlada.cz

Brusel - Každý by měl umět kromě své rodné řeči alespoň základy dalších dvou.

Takový je cíl Evropské komise a Rady pro mnohojazyčnost v nové studii vycházející z plánů na rozšíření a prohloubení výuky cizích jazyků.

A to se Evropské unii poměrně úspěšně daří naplňovat ve všech členských zemích.

Ať už je důvodem pro tuto činnost pořekadlo "kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem", nebo motto EU "jednota v rozmanitosti", děti se začínají cizím jazykům učit v čím dál útlejším věku.

Vyplývá to ze studie sítě Eurydice, kterou stejnojmenná nadace pravidelně vydává. Výuku jazyků v celkem 31 zemích, tedy i několika nečlenů Evropské unie, hodnotí z hlediska 40 faktorů

"Mnohojazyčnost je záležitostí celé evropské společnosti. Poprvé se s ní setkáváme ve škole, avšak provází nás mnohem déle, neboť ve snaze podpořit sociální soudržnost a prosperitu musíme zvládat stále větší počet jazyků," řekl ke zveřejnění nové studie Leonard Orban, eurokomisař pro mnohojazyčnost.

Česko drží průměr, nejdříve se začíná v Belgii

Česká republika se v tabulce hodnotící věk začátku výuky cizího jazyka drží zhruba v evropském průměru. Cizí jazyk se na prvních stupních základních škol vyučuje od osmi let.

Naopak nejdříve se cizí jazyk učí děti v německy hovořící části Belgie a také ve Španělsku.

V obou zemích s ní děti začínají od tří let věku. Větším problémem je podle zprávy omezený a nedostatečný čas věnovaný výuce. V průměru se totiž jedná o méně než deset procent z celkového pensa výuky.

Angličtina bezkonkurenčně dominuje

Celkem očekávatelně je dominujícím cizím jazykem angličtina. Tu se učí zhruba 90 procent dětí.

Ve třinácti zemích je dokonce vyučována povinně. I v ostatních zemích, kde mají žáci a rodiče možnost volby, je naprosto dominantní právě anglický jazyk.

Pokud se žáci během školní docházky učí druhý cizí jazyk, bývá jím téměř výhradně francouzština nebo němčina.

V případě České republiky se statistiky nijak nevymykají. Angličtinu si jako první jazyk volí většina žáků, zatímco na druhém místě se stále drží němčina.

 

Právě se děje

Další zprávy